بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه های قدیمی
فهرست مطالب

بازسازی خانه به دلایل مختلفی انجام می شود که تنها یکی از آن ها  فرسودگی است. بازسازی خانه در بسیاری از مواقع به دلیل تغییر در چیدمان و دکوراسیون و پلان، موجب بزرگتر شدن و استفاده بهتر از فضای موجود نیز می شود.

بازسازی خانه های قدیمی عمدتا با تخریب شروع می شود اما گاهی،، امکان دارد که بازسازی ساختمان محدود به بخش کوچکی از خانه مثلا سرویس بهداشتی، اتاق خواب، آشپزخانه و غیره باشد و سایر قسمت ها نیازی به انجام تغییرات نداشته باشند. به همین جهت اگر به فکر انجام تعمیرات و بازسازی خانه قدیمی خود هستید، اجرای آن را به یک تیم متخصص همچون معمارخانه شمسه واگذار نمایید.

برای بازسازی خانه قدیمی از کجا شروع کنیم؟

اگر بافت خانه کاملا قدیمی و فرسوده باشد، در اولین مرحله نیاز به تخریب وجود دارد، به این دلیل که قدمت بنا آنقدر بالاست که قابل مرمت نیست و حتی ممکن است خطر جانی برای ساکنین به همراه داشته باشد. بنابراین در این حالت باید محل کاملا تخلیه و مورد تخریب قراربگیرد.

این بسیار اهمیت دارد که برای انجام بازسازی خانه قدیمی به شکلی کاملا اصولی عمل شود و تا حدامکان آسیبی به سایر نقاط ساختمان، لوله های آب، سیستم برق کشی و گازکشی و واحدهای همجوار (به خصوص در خانه های آپارتمانی) وارد نشود.

درخصوص خانه های فرسوده ای که لوله کشی آب و تاسیسات آن نیز با مشکل روبه‌رو شده است، پس از تخریب باید اصلاحات زیربنایی تر انجام شود.

انواع بازسازی خانه قدیمی

رنگ دیوارها و سقف و کف

مرور زمان و عوامل محیطی مختلفی همچون آلودگی هوا، میزان رطوبت داخل خانه و محیط اطراف باعث استهلاک رنگ سقف و دیوارهای خانه می شود. به همین خاطر بخشی مهمی از بازسازی خانه های قدیمی به بازسازی دیوارها، از بین بردن ترک و شکستگی ها و رنگ آمیزی مربوط می شود.

بسیاری ترجیح می دهند به جای رنگ آمیزی از دیوارپوش یا کاغذ دیواری استفاده کنند اما از آنجایی که رنگ و طرح دیوارها بخشی از طراحی داخلی خانه به شمار می رود، باید عوامل مختلفی همچون سلیقه مالک و ترندهای روز در انتخاب آن مورد توجه قرار بگیرد. ضمن اینکه هریک از انواع کف پوش ها مزایا و معایبی دارند که باید با توجه به نیاز و شرایط موجود انتخاب شوند.

بازسازی آشپزخانه منزل

فضای آشپزخانه به دلیل وجود رطوبت و حرارت بیشتر و وجود قطرات روغن و … بسیار زودتر از سایر بخش های خانه نیاز به بازسازی پیدا می کند. در مورد بازسازی آشپزخانه منازل کلنگی باید چیدمان کلی فضا و همچنین کابینت ، کاشی و کفپوش و … کاملا تخریب و تعویض شوند.

در خصوص انتخاب کابینت برای آشپزخانه های قدیمی و نوسازی آن تیم معمارخانه شمسه از کابینت های های گلاس و ممبران استفاده می نماید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب ـ معمارخانه شمسه

بازسازی اتاق خواب قدیمی منزل

اتاق خواب های یک خانه محلی هستند که اعضای خانواده در آن فضایی شخص خواهند داشت و احتمالا بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند. وقت گذراندن در یک اتاق قدیمی که رنگ آمیزی دیوارها یا کاغذ دیواری آن کهنه و رنگ برگشته است، اصلا خوشایند نیست.

بازسازی اتاق خواب منزل باید در راستای طراحی داخلی سایر بخش های منزل باشد اما می تواند بسته به خواست مشتری از رنگ ها و اکسسوری خاصی در ساخت آن استفاده شود.

کمد دیواری از جمله فضاهای بسیار مهم در اتاق خواب است که در هنگام بازسازی خانه باید به آن توجه ویژه ای داشت. به عنوان مثال با انتخاب درب های ریلی برای کمددیواری جدید می توان کاری کرد که باز و بست شدن درب ها نیاز به فضای زیادی نداشته باشد و ظاهر بهتری به خود بگیرد و در عین حال هم مقاومت قابل قبولی برای ساکنین فراهم کند.

بازسازی سرویس ها و حمام

بعد از آشپزخانه سرویس ها و حمام در ردیف سریعترین فضاها برای نیاز به بازسازی قرار می گیرند و بشدت توصیه می شود که هر چندسال یک بار شیرآلات، کفپوش ها و لوله کشی ها مورد بررسی قرار گرفته و تعویض شوند. به این خاطر که جدا از زیبایی، بی توجهی به سلامت وسایل استفاده شده در سرویس ها و حمام علاوه بر به خطر افتادن جان ساکنین باعث بروز خرابی در بخش های دیگر ساختمان نیز خواهدشد.

بازسازی سرویس بهداشتی ـ معمارخانه شمسه
بازسازی سرویس بهداشتی ـ معمارخانه شمسه
بازسازی سرویس بهداشتی و حمام قدیمی
بازسازی سرویس بهداشتی و حمام قدیمی ـ معمارخانه شمسه

هزینه مرمت خانه قدیمی

نخستین هزینه ای که بابت هزینه مرمت خانه های قدیمی پرداخت می شود به تخریب ساختمان مربوط می شود. خوب است بدانید که جنس دیوار در برآورد هزینه نهایی موثر است. دیوار خانه کلنگی امکان دارد که از جنس آجر یا بتن باشد. هزینه تخریب دیوار بتنی از سایر متریال ها بیشتر است و هزینه های آن براساس مترمربع محاسبه می گردد.

هزینه مرمت خانه قدیمی = هزینه تخریب + هزینه بازسازی آشپزخانه + هزینه نوسازی دیوارها و کفپوش ها و سقف+ هزینه بازسازی شیرآلات بهداشتی و سرویس ها و حمام

بازسازی خانه قدیمی با کمترین قیمت

بازسازی خانه کلنگی با شناخت دقیق نیازها و خواسته های مالک می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد، ضمن اینکه صاحب خانه را از خرید یک خانه جدید بی نیاز خواهدکرد.

امروزه خرید خانه ایده‌ال هزینه های سنگینی را به همراه دارد که بخش قابل توجهی از افراد جامعه قادر به تقبل آن نیستند. درمقابل بازسازی خانه های کلنگی در صورتی که توسط تیم مجرب انجام گیرد، می تواند خواسته های مالک را از یک خانه جدید و نوساز با هزینه بسیار پایین تر تامین نماید.

بازسازی خانه های قدیمی ویلایی

افزایش جمعیت و شهرنشینی برای اغلب افراد زندگی در آپارتمان های کوچک را به ارمغان آورده است. امروزه ساخت خانه های ویلایی بسیار انگشت شمار است و معدود منازل ویلایی که دیده می شود نیز از قدیم الایام وجود داشته اند.

برای بازسازی خانه های قدیمی ویلایی باید پارامترهای مختلفی را درنظر بگیرید. مثلا اینکه خانه در چه موقعیت جغرافیایی قرار داد و چه مصالح ساختمانی باید باتوجه به شرایط آب و هوایی انتخاب شود.

در تدوین طرح بازسازی خانه های ویلایی حتما پنجره های بزرگ را بگنجانید. این سبک از خانه ها به دلیل دارا بودن فضای مناسب و وسیع شرایط بسیار خوبی برای استفاده از نورگیر و پنجره های شیشه ای بزرگ را فراهم می کند.

اهمیت فضای سبز، گلکاری و استفاده از گلدان های گیاهان طبیعی را در چیدمان و زیبایی خانه های ویلایی از یاد نبرید. بهره گیری از گل و گیاه مناسب زیبایی محیط را چندین برابر می کند.

بازسازی خانه قدیمی قبل و بعد

تماشای تصاویر قبل و بعد از بازسازی خانه های قدیمی همیشه باعث تعجب و البته خوشحالی ساکنان منزل می شود و البته می تواند ایده های جالبی برای مرمت و نوسازی نیز به همراه داشته باشد.

بازسازی خانه های قدیمی قبل و بعد 1

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، دیوارهای خانه به خصوص در مناطق مرطوب پس از مدتی به دلیل نم کشیدن گچ و خاک موجود یا نشتی آب از سقف یا خرابی لوله کشی آب شروع به فرو ریختن می کند. برای جلوگیری از این مشکل باید هرچه سریعتر ایراد اصلی را برطرف کرده و دیوار را تخریب کرد.

بازسازی خانه های قدیمی قبل و بعد 2

اصول بازسازی خانه های قدیمی

در وهله اول باید گفت خانه های قدیمی ممکن است در درجات مختلفی نیاز به تعمیر داشته باشند که در این راستا از دو اصطلاح بازسازی و نوسازی استفاده می شود. نوسازی شامل کارهای سطحی مانند رنگ آمیزی است، اما بازسازی شامل عملیات بنیادی تری مانند تعمیر و تعویض لوله کشی و دیوارهای اصلی ساختمان است. در مورد خانه ها و ویلاهای قدیمی عمدتا نیاز به بازسازی دارند تا بهترین شرایط زندگی را فراهم کنند.

اصول بازسازی خانه های قدیمی به شرح زیر است:

 • در صورت نیاز به بازسازی نما، نصب تجهیزات ایمنی مناسب در اطراف محل آن عاقلانه است. هنگام کار از دستکش، کلاه ایمنی و عینک استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که گاز، برق و آب در سیم کشی و لوله کشی داخلی خانه قطع شده است.
 • تمام تاسیسات مکانیکی مانند شیرآلات، کابینت ها، درها و پنجره ها را جدا کنید. ابزارهای دستی، مته ها و پیچ گوشتی ها نیاز مطلق برای همه این فعالیت ها هستند.
 • تخریب کاشی و سرامیک کف در قسمت های مختلف خانه های قدیمی اعم از اتاق نشیمن، آشپزخانه و حمام با استفاده از چکش تخریب یکی از موثرترین تغییرات در بازسازی خانه ها است.
 • تخریب دیوارهای باربر به دلیل سنگینی عملیات، نیاز به انجام توسط افراد واجد شرایط دارد.
 • سیمان کاری کف و دیوار قسمت های مختلف خانه از جمله نشیمن، اتاق خواب و حمام نیز می تواند به ظاهر خانه کمک کند.
  عایق بندی توالت ها در صورت لزوم باید بعد از خشک شدن سیمان باشد.
 • بازسازی دیوارهای قدیمی کاری است که باید انجام شود تا دیوارها بهتر دیده شوند.
 • در و پنجره های جدید را نصب کنید تا ظاهری متفاوت داشته باشید.
 • بازسازی سقف باید بر اساس طراحی جدید ساختمان شما مانند اجرای انواع سقف کاذب باشد.
 • اگرچه اجرای نمای جدید ساختمان هزینه گزافی دارد، اما گاهی اوقات بسیار مهم است که جلوه و استحکام بهتری به ساختمان یا خانه خود بدهید.
  نصب کابینت های جدید برای خانه های قدیمی حیاتی است زیرا قدیمی ترین قسمت های خانه های قدیمی معمولا آشپزخانه هستند.
 • نصب تجهیزات الکتریکی مانند کلید، پریز و روشنایی می تواند بر اساس رنگ جدید دیوارها اتفاق بیفتد.
 • درهای حمام به عنوان مهم‌ترین قسمت یک خانه قدیمی شناخته می‌شوند. بنابراین نصب درهای داخلی ساختمان اعم از اتاق ها و سرویس های بهداشتی مطابق با دیوارها کاملاً ضروری است.
 • نصب شیرآلات، سینک و توالت باید در مراحل پایانی اتفاق بیفتد و راحتی و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
 • نظافت نهایی باید در نهایت انجام شود تا خانه برای تحویل آماده شود.
 • توجه داشته باشید که طبق قوانین سازمان نظام مهندسی، هرگونه تغییر کاربری مستلزم مجوز خواهد بود.

مراحل بازسازی خانه در معمارخانه شمسه

وقتی تصمیم به بازسازی خانه می گیرید، لزوما تبدیل یک ظاهر قدیمی به یک ظاهر جدید نباید مدنظر شما باشد. در واقع بهتراست بازسازی در وهله اول به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر به ساختمان و زیرساخت‌های آن انجام گیرد. به این صورت که معمار یا شخص مجری ابتدا قسمت‌های آسیب‌پذیر خانه  را بررسی کند و در صورت وجود مشکل و خرابی خطرناک، آن را برطرف کرده و سپس به فکر تغییر ظاهر خانه قدیمی خود باشید. به عنوان مثال لوله‌کشی، سیستم تاسیسات مختلف مثل سرمایش و گرمایش، مقاوم‌سازی و کنترل انرژی از مهم‌ترین زیرساخت‌های قابل تغییر در روند بازسازی به شمار می روند که باید حتما پیش از درگیر شدن با دکوراسیون و به روز کردن آن مورد توجه قرار گیرد.

بازسازی خانه در مرحله بعد وارد فاز افزودن فضاهای ذخیره‌سازی به بخش های مختلف منزل مسکونی می شود ؛ تغییر کابینت آشپزخانه و مدل و رنگ آمیزی مربوط به آن، اضافه یا حذف گچبری‌ و دیوار و پارتیشن ها و… و سایر امور مربوط به نازک کاری را بهتر از در این مرحله انجام دهید.

مرحله آخر به دکوراسیون و بخش های کاملا ظاهری منزل اختصاص میابد. در این مرحله شما باید با توجه به ایده ذهنی خود یا با کمک طراحان دکوراسیون داخلی، بازسازی منزل مسکونی خود را به اتمام برسانید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

2 پاسخ

 1. سلام
  برای خانه هایی که خیلی قدیمی هستند آیا بازسازی و تخریب خطرناک نیست؟ یعنی خب ممکنه کل ساختمان فروبریزه!

  1. سلام و درود
   یکی از کارهایی که گروه تخریب و بازسازی معمارخانه شمسه انجام میدهند، کارشناسی محل و انجام پروژه براساس شرایط موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *