بازسازی ساختمان های اداری و شرکت ها

فهرست مطالب
بازسازی ساختمان های اداری برای صاحبان شرکت های نوپا و مدرن اهمیت زیادی دارد. اگر صاحب یک شرکت یا ساختمان اداری هستید، آیا تا به حال به بازسازی ساختمان اداری و شرکت خود فکر کرده‌اید؟ آیا تأثیر بازسازی و طراحی داخلی یک شرکت و ساختمان اداری را در موفقیت کسب و کار می‌دانید؟ طراحی داخلی شرکت رقبای شما چگونه است؟ به نظر شما چرا بعضی از کارمندان شرکت‌ها در نبود رییسشان از شرکت رقیب با حسرت یاد می‌کنند؟ لازم است بدانید تنها حقوق و مزایای بالا در جذب کارمندان برای یک شرکت کافی نیست. برای کسب رضایت و خوشنودی آن‌ها گاهی حتی فراهم کردن یک میز و صندلی مناسب هم کافیست! همه‌ی این نکات مهم و پاسخ پرسش‌های شما را در ادامه‌ی مقاله خواهیم خواند. اما ابتدا باید از اهمیت بازسازی شرکت و ساختمان اداری سخن بگوییم تا بدانیم اصلا برای چه بازسازی شرکت تا این حد مهم است که حتی روی رضایت کارمندان نیز تأثیر می‌گذارد؟

دلایل بازسازی ساختمان های اداری و شرکت ها

فرسودگی و قدمت بالای ساختمان اداری

یکی از مهم‌ترین دلایلی که یک شرکت و ساختمان اداری به بازسازی نیاز پیدا می‌کند، فرسودگی و عمر بالای ساختمان است. هر سازه‌ای بعد از مدتی دچار تغییرات منفی  و فرسودگی شده و باید در سریع‌ترین زمان ممکن از این فرسودگی جلوگیری کرد. یک ساختمان اداری قدیمی علاوه بر مشکلاتی مانند نشت آب، ترک خوردن سقف و … می‌تواند برای کارکنان مشغول در آن‌جا خطرات جانی به همراه داشته باشد چرا که ساختمان‌های اداری قدیمی از استحکام و مقاومت کم‌تری برخوردار هستند. بنابراین بازسازی شرکت و ساختمان اداری برای یک کارفرمای مسئولیت‌پذیر و حرفه‌ای در اولویت تمامی امور دیگر قرار می‌گیرد.

فرصتی برای بازگویی داستان خود

بازسازی شرکت و ساختمان ادرای در واقع فرصت مناسبیست تا با شخصی‌سازی شرکت و محیط اطراف آن، داستان و سرگذشت مسیر طی کرده برای ساخت برند و نام خود را به کارکنان و مشتریان اعلام کنید. شما یک شرکت حقوقی هستید؟ پس می‌توانید با استفاده از رنگ‌های تیره و دکوراسیون داخلی با انواع مجسمه‌های فرشته‌ی عدالت، سخت‌کوشی و عدالت‌خواهی خود را به دیگران نشان دهید. یا شاید یک شرکت بازاریابی و تبلیغات هستید و می‌خواهید فضای شاد و رنگارنگ دنیای تبلیغات را وارد فضای کار خود کنید تا به کارمندان و مشتریان خود انرژی و هیجان لازم را تزریق کنید. فرقی ندارد در چه زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید در هر صورت شما می‌توانید با شخصی‌سازی شرکت خود، بدون نیاز به تبلیغ خاصی شرکت و اداره‌ی خود را از رقبا متمایز کنید.

آسایش کارکنان و افزایش راندمان کاری

محیط شرکت و اداره محلیست که کارکنان و کارمندان شما بیشترین ساعات روز خود را در آن سپری می‌کنند؛ بنابراین ایجاد محیطی مناسب و راحت که درخور و شایسته‌ی آن‌ها باشد، خواسته و توقع بی‌جایی نیست! شرکت در واقع خانه‌ی دوم کارمندان محسوب می‌شود بنابراین باید در آن حس آسایش و امنیت کافی داشته باشند تا بدون مشکل و استرس بر روی کارشان تمرکز کنند. اگر به دنبال بالا بردن راندمان کاری کارمندانتان هستید، بازسازی ساختمان شرکت و ساختمان اداری شما راه‌حلی کلاسیک و مطمئن است. برای بهبود روحیه‌ی کارکنان یک شرکت لازم نیست یک فضای شاد و پر از امکانات مثل شرکت‌های بزرگ دنیا یعنی گوگل و مایکروسافت و… بسازید! کافیست دیوارها را با رنگ‌های روشن و هیجان‌انگیز رنگ کنید، از گیاهان آپارتمانی و تزیینی برای فضای داخل اتاقشان استفاده کنید، نور و پنجره‌های عمودی را از آن‌ها دریغ نکنید و چند کار جزیی اما تأثیرگذار دیگر.

جذب مشتری و ارباب رجوع

شاید برای بسیاری از کارفرماها دلایل قبلی برای بازسازی شرکت و ساختمان اداری آنقدرها هم مهم جلوه نکرده باشد، اما این مورد قطعا توجه‌شان را جلب خواهد کرد! بازسازی و طراحی داخلی شرکت و ساختمان اداری می‌تواند در جذب مشتری و مراجعه‌کنندگان به شرکت شما، تأثیر بسیاری داشته باشد. تصور کنید یک مشتری برای مشاهده‌ی نمونه کار و یا بستن قراردادی به شرکت شما پا می‌گذارد و با یک ساختمان قدیمی که بوی نامطبوع نشت فاضلاب می‌دهد و یا فضای تاریک و دلگیر داخل اتاق انتظار روبرو می‌شود! آیا نظر این مشتری همچنان برای همکاری با شما مثبت باقی می‌ماند؟ در دنیای واقعی خیر! زیبایی بصری و لذت بردن از زیبایی برای انسان‌ها امری مهم و انکارنشدنیست. یک مشتری با دیدن دکوراسیون شکیل و طراحی داخلی شیک یک شرکت، حس مثبتی به شما و کارکنانتان خواهد داشت و این موضوع از لحاظ روانشناسی باعث جذب اطمینان و اعتماد او شده و در نهایت با شرکت شما همکاری و معامله خواهد کرد. پس برای جذب مشتری و سوددهی بیشتر هم که شده، بازسازی شرکت و ساختمان اداری خود را جدی بگیرید. بازسازی ساختمان اداری و شرکت

روش‌های بازسازی شرکت و ساختمان های اداری

به طور کلی برای بازسازی شرکت و ساختمان اداری، دو روش وجود دارد. روش اول بازسازی کلی ساختمان اداری است. در این روش چون نقشه و کاربری ساختمان تغییر می‌یابد، نیازمند اخذ مجوز از شهرداری هستیم. برای مثال حذف راه‌‌پله‌ها و یا ساخت یک انبار جدید، جز بازسازی کلی شمرده شده و باید با هماهنگی شهرداری و همکاری با متخصصان این حوزه انجام شود. در مقابل، روش دوم یعنی بازسازی جزیی شرکت و ساختمان اداری نیازی به مجوز ندارد و تغییراتی مانند عوض کردن کفپوش‌ها، کاغذدیواری، طراحی و ساخت میز مناسب کارمندان، بازسازی سرویس بهداشتی و… را شامل می‌شود. لازم به یادآوریست که ساختمان‌های اداری بسیار قدیمی بیشتر از بازسازی و طراحی داخلی، نیاز به بازسازی کلی و یا نوسازی دارند تا از خطرات احتمالی مثل ریزش سقف و … جلوگیری شود.

ایده‌های کاربردی برای بازسازی ساختمان های اداری

اتاق جلسه‌، نشانه‌ی حرفه‌ای‌ها

در هر شرکت و ساختمانی اداری یک اتاق مخصوص جلسه و دور هم جمع شدن کارمندان و رییس شرکت، ضروریست. بعضی از شرکت و ساختمان‌های اداری فضای کافی برای تخصیص یک اتاق مخصوص جلسات و نشست‌ها ندارند و این جلسه‌ها را در جایی مانند اتاق رییس برگزار می‌کنند. بسیار خب، مشکلی نیست، فقط  رویای حرفه‌ای به نظر رسیدن را کنار بگذارید! اتاق کنفرانس و جلسه حتی اگر یک اتاق کوچک مانند انباری شرکت هم باشد، کافیست. این فضا را می‌توانید با بازسازی و قرار دادن مبلمان راحتی و میز برای روزهایی که جلسه‌ای برگزار نمی‌شود، آماده کنید. حتی اگر فضای کمی در اختیار دارید، می‌توانید با قرار دادن یک یخچال کوچک و یا قفسه‌ی مخصوص اسنک و خوراکی‌ها، اتاق استراحت و اتاق کنفرانس را با یکدیگر درهم بیامیزید.

میهمانی رنگ‌های روشن

برای مدرن به نظر رسیدن نیازی نیست از رنگ‌های تیره و تاریک که حس خفقان در فضا ایجاد می‌کنند، استفاده کنید. در بازسازی شرکت و ساختمان اداری به کار بردن رنگ‌های روشن، روشی معمول برای مدرن و شیک کردن فضا محسوب می‌شود. رنگ‌های روشن با انعکاس نور فضای داخلی شرکت و ساختمان اداری شما را بسیار دلباز و بزرگ نشان می‌دهند. همچنین این رنگ‌ها یعنی رنگ‌هایی مانند سفید، کرمی، استخوانی، رنگ‌های پاستلی و… در روحیه و احساسات کارمندان و مشتریان شما، تأثیرات مثبتی برجای خواهند گذاشت.

کفپوش‌های متناسب با فضا

اگر شرکت و ساختمان اداری شما بسیار پر رفت و آمد و شلوغ است، بهتر است فکری به حال کف زمین ساختمان خود باشید. در بازسازی شرکت و ساختمان اداری شما می‌توانید نصب کفپوش متناسب با فضا و سلیقه‌ی خود را در دستور کار قرار دهید. کفپوش‌هایی که معمولا در شرکت‌ها و اداره‌ها استفاده می‌شود، پارکت، سنگ، لیمنت و… هستند. این کفپوش‌ها علاوه بر زیبا کردن فضای شرکت و اداره، به تمیزکاری سهولت بخشیده و محیط شرکت و اداره را همیشه منظم و مرتب نشان می‌دهند.

معجزه‌ی گیاهان و طراوت بخشیدن به محیط

اگر فضا در اختیار دارید و می‌توانید بخشی از شرکت و ساختمان اداری خود را به نگهداری از گیاهان اختصاص دهید، از این موهبت چشم‌پوشی نکنید. در بازسازی شرکت و ساختمان اداری می‌توانید به تیم سازنده پیشنهاد دهید که قفسه و یا حتی گل‌خانه‌ای کوچک و زیبا در گوشه‌ای از ساختمان، فراهم کنند تا با قرار دادن چند گلدان کوچک و دوست‌داشتنی، فضا و جو شرکت را از حالت خشک  و رسمی دور کنید و در عین حال طراوت و تازگی به روز خود و کارمندانتان هدیه ببخشید.

کمدها و ضرورت فضای اضافه

یکی از مشکلات شرکت‌ها و ساختمان‌های اداری، کمبود جا برای پرونده‌ها، تجهیزات و وسایل کارمندان است. ساخت و نصب کمد دیواری، شلف و یا قفسه، در بازسازی شرکت و ساختمان اداری یکی از مهم‌ترین قدم‌هاست. روزانه به تعداد فایل‌ها و پرونده‌هایی که در یک شرکت نیاز به ذخیره و نگهداری دارند، اضافه می‌شود بنابراین پیش‌بینی این موضوع و اختصاص دادن فضای کافی برای آن‌ها یکی از ویژگی‌های یک رییس کاربلد است. همچنین کارمندان که ساعات زیادی از روز خود را در شرکت و یا اداره می‌گذرانند، وسایل و اسباب گوناگونی را برای ادامه‌ی فعالیت و کار نیازمندند. ساخت یا بازسازی کمد و یا مکانی برای این اسباب و لوازم، در بازسازی شرکت می‌تواند رخ دهد. قفسه‌ها و کمدها معمولا به جنس چوب انتخاب می‌شوند تا در کنار استحکام و عمری طولانی، زیبایی کلاسیک را به فضا تزریق کنند.

شخصی سازی میز و تجهیزات

اجازه دهید کارمندان و کارکنان شما، میز و یا حتی قسمتی از اتاقی که در آن مشغول به کار هستند، شخصی‌سازی کنند. کارمندان شما فقط زمانی در می‌توانند برای شما سوددهی کافی داشته باشند که در آرامش و رضایت خاطر مشغول به کار شوند و این امر زمانی تحقق می‌یابد که آن‌ها پشت میزی مطابق با سلیقه و شخصیت خود نشسته باشند. برای بازسازی شرکت خود می‌توانید با کارمندانتان مشورت کنید که برای مثال تعویض میزها و یا صندلی‌ها چگونه باشد؟ آیا اصلا نیازی به تعویض هست و یا آن‌ها با میز قبلی خود راحت هستند؟ میز و صندلی آن‌ها از نظر ارگونومی مناسب است و سلامت کارمندان شما را به خطر نمی‌اندازد؟ اگر از عمر میز و صندلی‌های شرکت شما چندسالیست گذشته، بهتر است به فکر تعویض و یا شاید بازسازی آن‌ها با میز و صندلی‌‌های کم‌جا، سبک‌تر و حتی دیواری باشید.

اتاق انتظار یا اتاق جذب مشتری؟

بدون شک هر شرکت و یا اداره‌ای مکانی برای نشستن و انتظار میهمانان خوانده و ناخوانده در نظر می‌گیرد که معمولا این فضا در کنار میز منشی تعیین می‌شود. این فضا هرچقدر هم کوچک باشد برای شما و کسب و کارتان بسیار بااهمیت و مهم است چرا که مشتری بالقوه اولین چیزی که از شرکت و یا اداره‌ی شما می‌بیند، همین مکان است. بنابراین در بازسازی شرکت و ساختمان اداری، دکوراسیون و طراحی داخلی این مکان بسیار حائز اهمیت است. می‌توانید با قرار دادن مبلمانی مدرن اما متناسب با سبک کلی شرکت، این مکان را گرم و صمیمی بسازید. نصب تابلوهای چشم‌نواز، نصب یک آیینه‌ی دیواری جذاب و یا استفاده از کاغذدیواری‌های سه بعدی در این مکان، می‌تواند از ایده‌هایی برای جذب ارباب رجوعان شرکت شما باشد.

هزینه‌ی بازسازی شرکت و ساختمان اداری

برای مشخص شدن هزینه‌ی طراحی داخلی و بازسازی شرکت و ساختما اداری، نیاز است یک فرد متخصص مکان مورد نظر را بازبینی کرده و بعد از تعیین موارد بازسازی، هزینه‌ها را برآورد کرده و به شما اعلام کند. همان‌طور که گفته شد دو نوع بازسازی کلی و جزیی علاوه بر تفاوت‌هایی که ذکر شد، در هزینه‌ها نیز متفاوتند. یک شرکت و یا ساختمان اداری قدیمی که نیاز به نوسازی دارد به طور قطع از بازسازی جزیی مخارج بیشتری نیاز دارد. بازسازی جزیی شرکت مثل استفاده از پارتیشن‌ برای جدا کردن فضای داخلی، بازسازی سرویس بهداشتی، تغییر کفپوش و یا مبلمان و … هزینه‌های کم‌تری برای صاحبان شرکت و اداره‌ها رقم می‌زنند و نیاز به یادآوریست که همین هزینه‌ها را نیز با جذب مشتری و یا بالا بردن راندمان کاری کارمندان، دوباره به دست می‌آورند. بنابراین بازسازی یک شرکت و ساختمان اداری، تصمیمی اقتصادی و سودآور است که باید هرچه زودتر به آن جامه‌ی عمل پوشانید.  

مقالات مرتبط...

4/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *