طراحی و ساخت روف گاردن

فهرست مطالب
طراحی و ساخت روف گاردن چقدر اهمیت دارد؟ و چرا امروزه برای بسیاری ساخت روف گاردن به اولویت اول بازسازی و طراحی داخلی ساختمانشان تبدیل شده است؟ آیا طراحی و ساخت روف گاردن برای تمامی ساختمان‌ها امکان پذیر است؟

روف گاردن چیست؟

با افزایش شهرنشینی و جمعیت شهرها، هوای پاک و تمیز برای انسان امروزی آرزویی دست‌نیافتنی شده و استفاده از کوچک‌ترین فضاها برای کاشت گل و گیاه در زندگی روزمره‌ی ما، حیاتی و پر اهمیت‌‌تر از گذشته شد. در دنیای ماشینی امروزی هنوز بسیاری از مردم با وجود زندگی در آپارتمان‌ها و برج‌های بلند و عظیم، به دنبال محیطی هرچند کوچک برای نگهداری گیاهان و گل‌های رنگارنگ هستند و تمایل نشان می‌دهند. اما نگهداری گل و گیاه در خانه در کنار هزینه، وقت و مراقبت ویژه‌ای طلب می‌کند که برای مردم همیشه مشغول این روزها، شاید گزینه‌ی مناسبی نباشد در نتیجه استفاده از یک فضای عمومی برای ساکنین یک آپارتمان و ایجاد فضای سبز در آن، ایده‌ی مناسبیست که در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌کند. این فضای سبز در چندسال اخیر از حیاط و تراس به پشت‌بام منتقل شده و نام روف گاردن را به خود اختصاص داده است. روف گاردن یا ترجمه‌ی آن باغ بام، در واقع هر نوع محوطه سازی است که در پشت‌بام یک ساختمان ساخته شود. این فضا ممکن است به خاطر مسائل متعددی از قبیل سلیقه‌ی ساکنین ساختمان، متراژ فضای در اختیار، شرایط آب و هوایی منطقه و … برای هر ساختمان و آپارتمانی، متفاوت باشد؛ اما در نهایت به همه‌ی آن‌ها روف گاردن یا باغ بام می‌گویند که در فرآیند طراحی و ساخت روف گاردن یک تیم حرفه‌ای و کارآمد حضور و شرکت داشته است. قبل از طراحی و ساخت روف گاردن برای ساختمان و آپارتمان خود، بهتر است با مزایا و معایب آن آشنا شوید. طراحی و ساخت روف گاردن به سبک مدرن

مزایای طراحی و ساخت روف گاردن

 • روف گارد‌ن‌ باعث کاهش آلودگی هوا شده و مانند هر گیاه و فضای سبزی، کربن موجود در هوا را به خود جذب کرده و در عوض اکسیژن تحویل می‌دهد.
 • روف گاردن دقیقا عکس پشت‌بام‌های قیرگونی شده، با ایجاد یک عایق طبیعی، گرما را به خود جذب کرده و برای خانه یا ساختمان شما کاهش مصرف انرژی را به همراه دارد.
 • در شهرهای پرجمعیت و پر هیاهو، روف گاردن می‌تواند به عنوان یک عایق صدا عمل کرده و از آلودگی صوتی محیط زندگی شما بکاهد.
 • طراحی و ساخت روف گاردن برای ساختمان شما با کند کردن فرآیند فرسایشی باعث افزایش طول عمر سقف و پشت‌بام شده و در نتیجه از پرداخت هزینه‌های اضافی برای این مکان، جلوگیری می‌کند.
 • روف گاردن به خاطر پوشش گیاهی خود خطر وقوع سیل را تا دو برابر کاهش می‌دهد. در واقع این باغ بام‌ها آب باران را به خود جذب کرده و درصدی از آن را از طریق تعریق به اکوسیستم برمی‌گردانند و درصدی دیگر را با سرعت پایین‌تری آزاد می‌کنند در نتیجه احتمال وقوع سیل در زمان باران‌های شدید و رگباری، کاهش می‌یابد.
 • روف گاردن با ایجاد یک محیط مناسب برای دورهمی‌ها و گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان، برای اهالی ساختمان و ساکنین به یک مکان به یاد ماندنی و فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود. همچنین می‌توانید در طراحی و ساخت روف گاردن فضا را به گونه‌ای فراهم کنید که پذیرای میهمانان و برگزاری جشن‌های کوچک نیز باشد.
 • طراحی و ساخت روف گاردن در ساختمان شما باعث ترویج شادی، بهبود روحیه‌ و همچنین افزایش سلامت روان و آرامش ساکنین و اهالی ساختمان خواهد شد.

معایب طراحی و ساخت روف گاردن یا گاردن روف

 • مهم‌ترین نکته‌ای که برای طراحی و ساخت روف گاردن باید توجه کرد تا ساخت روف گاردن با شکست مواجه نشود، ظرفیت ساختمان و مکانیست که روف گاردن قرار است بر روی بام آن، اجرا شود. افزایش وزن بام بدون توجه به ظرفیت سازه‌ و اسکلت ساختمان، می‌تواند مشکلاتی مثل نشست سقف و خسارت‌های بسیاری به وجود بیاورد.
 • نیاز به مراقبت و جلوگیری از رشد بیش از حد بعضی گیاهان خاص، می‌تواند برای صاحبان ساختمان و اهالی کمی هزینه‌بر و وقت‌گیر باشد. دستور نگهداری و مراقبت از هر روف گاردن با دیگری به دلیل گیاهان و پوشش گیاهی متفاوتی که در هر کدام به کار می‌رود، از ساده تا پیچیده متفاوت است و گاهی همین پیچیدگی در مراقبت یکی از عیب‌های روف گاردن به شمار می‌آید.
 • هزینه‌ی طراحی و ساخت روف گاردن به طور معمول از سقف‌های عادی بیشتر است. هزینه‌های جانبی نگهداری از روف گاردن، هزینه‌ی آبیاری گیاهان و پوشش گیاهی، هزینه‌ی ساخت آلاچیق و وسایل راحتی و حتی گاهی هزینه‌ی بیمه نیز باعث شده روف گاردن در میان ایرانیان پدیده‌ای لاکچری با خرج‌های گران یاد شود.
اما لازم به یادآوریست این هزینه صرفا در ابتدای طراحی و ساخت روف گاردن سنگین محسوب شده و با گذشت زمان و صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری بام به شکل سنتی و یا مصرف انرژی، سرمایه‌ و هزینه‌های شما جبران خواهد شد. انواع طراحی روف گاردن

قیمت طراحی و ساخت روف گاردن

 • هزینه برای طراحی روف گاردن
 • هزینه برای محوطه‌سازی در روف گاردن
 • هزینه‌ی ایزوله کردن بام برای اجرای روف گاردن
 • هزینه‌ی زه‌کشی و لایه‌بندی بام روف گاردن
 • هزینه‌ی مصالح برای باغ و آلاچیق و… در روف گاردن
 • هزینه‌ی تهیه‌ی خاک با کیفیت و مرغوب برای گیاهان روف گاردن
اگر تا به این‌جای مقاله هنوز هم قصد  طراحی و ساخت روف گاردن را در ساختمان خود دارید و از هزینه کردن برای این آیتم لوکس و چشم‌نواز هراسی ندارید، چند نکته‌ی مهم را گوشه‌ی ذهن خود نگه دارید.

نکات مهم برای طراحی و ساخت روف گاردن

حریم خصوصی را در نظر بگیرید

روف گاردن در یک فضای باز که در دیدرس ساختمان‌های مجاور قرار می‌گیرد، طراحی و ساخته می‌شود؛ بنابراین شما باید برای حریم خصوصی خود و دیگر اهالی ساختمان، فکر چاره باشید. بسیاری از مردم با استفاده از پارتیشن و نرده برای این مشکل راه‌حلی مناسب پیدا کرده‌اند.

مبلمان راحت و متناسب انتخاب کنید

برای روف گاردن خود مبلمانی راحت یا صندلی‌های حصیری و گهواره‌ای و به طور خلاصه مکانی برای نشستن و در آرامش به مناظر اطراف چشم دوختن، تهیه کنید. برای تناسب و هماهنگی فضا با مبلمان و انتخاب سبک درست، باید ابتدا مورد استفاده‌ی آن‌ها را مشخص کنید. آیا برای دورهمی در یک فضای دوستانه به مبل و صندلی نیاز دارید؟ آیا محیط اطراف روف گاردن یا ساختمان شما مدرن است و به مبلمان مدرن نیاز دارید یا سبک بوهمیان را در دکوراسیون خانه و روف گاردن خود می‌پسندید؟

رنگ‌های متنوع به کار نبرید

رنگ‌ها امید و شادی را به محیط می‌آورند و باید از این خاصیت آن‌ها بیشترین بهره را در زندگی برد، درست؛ اما رنگ‌های متنوع در روف‌ گاردن ممنوع! استفاده‌ی بیش از نهایت سه رنگ در روف گاردن باعث شلوغی و بی‌نظمی محیط می‌شود و ارزش بصری این مکان زیبا و سرسبز را کاهش می‌دهد؛ بنابراین  با این که در انتخاب رنگ‌ها آزاد هستید اما توصیه می‌شود از رنگ‌های متناسب و مکمل گیاهان و محیط سرسبز استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. رنگ‌هایی مثل سفید، خاکی، خاکستری، طلایی و آبی گزینه‌ی مناسبی برای انتخاب هستند. نمونه طراحی روف گاردن

کفپوش مناسب استفاده کنید

در طراحی و ساخت روف گاردن، توجه به نوع کفپوش، جنس و رنگ و البته قیمت آن اصل مهمیست که نباید نادیده و سرسری گرفته شود. کفپوش یک روف گاردن باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی اجرای روف گاردن باشد تا به مرور زمان دچار مشکلی جدی نشود. برای مثال در یک منطقه‌ با آب و هوای مرطوب بهتر است از مدل‌های چوبی برای کفپوش استفاده نشود و کفپوش‌های ضدآب مثل پی‌وی‌سی جایگزین شوند.

به نورپردازی محیط توجه کنید

روف گاردن شما باید در شب هم برای ساکنین و اهالی ساختمان قابل استفاده و بکارگیری باشد بنابراین نباید برای تأمین تمام نور مورد نیاز، روی روشنایی روز حساب باز کنید. برای جذابیت بخشیدن به دکوراسیون و طراحی داخلی روف گاردن، استفاده از چراغ‌های سقفی یا دیواری با لامپ‌های رنگی متناسب  هماهنگ با محیط پیشنهاد می‌شود.

در انتخاب گیاهان و درختان دقت به خرج دهید

برای انتخاب گیاهان، پوشش گیاهی و گل‌های یک روف گاردن باید اولین اصل یعنی میزان تحمل سقف ساختمان خود را بسنجید. در طراحی و ساخت روف گاردن این امر توسط کارشناسان ماهر انجام شده و بعد از اعلام گزینه‌های مناسب برای پشت‌بام شما، می‌توانید دست به گزینش و تعیین بزنید. برای روف گاردن‌ بهتر است از انواع مختلف گیاهان و درختان در سایزهای متفاوت استفاده شود تا زیبایی خاصی به محیط اطراف ببخشید.

ویژگی‌های گیاهان مناسب برای روف گاردن

 • گیاهانی با عمر طولانی
 • گیاهانی با سازگاری بالا و توقع پایین
 • گیاهان کم نیاز به آبیاری
 • گیاهانی با ریشه‌های ضخیم‌تر
 • گیاهان کم‌تر حساس به باد
برای گاردن روف توصیه می‌شود از گیاهان بالارونده/پیچ مثل پیچ امین‌الدوله، گل‌های بوته‌ای مثل گل مریم، گیاهان سوزنی برگ، گیاهان مخصوص پوشاندن سطح خاک مثل ناز ژاپنی، گیاهان زینتی مثل بن سای و یا گیاهان و گل‌های معطر مانند آویشن باغی استفاده کنید.

کلام آخر

فضای پشت بام ساختمان و آپارتمان‌ها یک فضای تقریبا پرت و بی‌استفاده محسوب می‌شود که در اکثر ساختمان‌ها نه تنها کارایی خاصی ندارد بلکه مراقبت‌های مکرر و هزینه‌های نگهداری زیادی می‌طلبد. طراحی و ساخت روف گاردن در واقع تفکر اقتصادی و ذوق و سلیقه‌ی ساکنین یک ساختمان را نشان می‌دهد که از آن فضای بدون مصرف، تفریحگاه و مکانی برای گذراندن وقت خود به وجود می‌آورند. اما به یاد داشته باشید ایجاد این فضای دوست‌داشتنی و لاکچری باید با هماهنگی و زیر نظر کارشناسان این امر همراه باشد تا در آینده برای ساختمان خطر و مشکلی به وجود نیاید.
4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *