صفر تا صد طراحی و ساخت ویلا در شمال

طراحی و ساخت ویلا در شمال
فهرست مطالب

مشاهده ویدیو طراحی و ساخت ویلا در شمال

طراحی و ساخت ویلا در شمال چند سالی است که بسیار متداول شده است. اغلب مناطق کشور ایران خشک و کویری هستند.  به همین جهت مناطق شمالی ایران به جهت دارا بودن آب و هوای مرطوب و پوشش گیاهی فراوان به یکی از گزینه های اصلی جهت ویلاسازی تبدیل شده و این محبوبیت همچنان در حال گسترش است. با این حال جهت انجام پروژه ساخت ویلا با کیفیت قابل قبول نیاز به رعایت اصول خاصی می باشد که در این نوشته به آن اشاره خواهدشد.

شهرهای استان های شمالی ایران به دلیل مجاورت با دریای خزر، از بارندگی های زیاد برخوردارهستند. وجود سرسبزی این نواحی و فاصله اندک شهرها با مناطق روستایی جذاب و بخش های ساحلی، ظرفیت فراوانی جهت ساخت ویلا در این نواحی ایجاد می کند. با گسترش ویلاسازی، به تبع ما شاهد رشد روز افزون خرید و فروش ویلا در شمال هستیم. طراحی خانه ویلایی در شمال معمولا جهت فراهم کردن ویلا تعطیلات و فصلی انجام می گیرد. با این حال در برخی از افراد نیز طراحی و ساخت ویلا در شمال را با هدف سکونت انجام می دهند.

طراحی و ساخت ویلا در شمال ایران

ضوابط طراحی ویلا در شمال ایران

بارندگی زیاد و رطوبت بالای هوا شاخصه اصلی آب و هوایی در شمال ایران است. از همین رو جهت ساخت و ساز و طراحی و ساخت ویلا نیز باید حتما به این ویژگی توجه داشت و پلان، مصالح ساختمانی و … را باید به نحوی انتخاب و طراحی کرد که دوام و ماندگاری بنا به حداکثر برسد. در ادامه این ضوابط به تشریح بیان می شوند.

طراحی ویلا در شمال با سقف شیبدار و پنجره های بزرگ

از گذشته های دور تا کنون ساخت منازل مسکونی در شمال به صورت سقف شیبدار انجام می گرفت. باتوجه به مدلهای جدید طراحی ویلا نیز امروزه طرح های با سقف شیبدار و پنجره های سراسری و وسیع علاوه بر زیبایی بسیار مناسب شرایط و البته بادوام به نظر می رسند.

موضوع دیگری در خصوص طراحی ویلا با سقف شیبدار وجود دارد و آن هم انتخاب مصالح است. در ساخت سقف شیبدار می توان از تلفیقی از مصالح مدرن و سنتی بهره برد. سقف شینگل آسفالتی- پوشش های تایل و سفال- پوشش سقف شیبدار فلزی و ایرانیت – انواع پوشش های سقف شیبدار سنگی و چوبی- پوشش های ترکیبی و کامپوزیت هریک انتخاب مناسبی هستند که زیبایی خاصی به نمای ویلای شمالی شما می دهند.

ساخت ایوان

ایوان فضایی جهت استراحت و دورهم بودن و بهره مندی از هوای تازه و باران های نم نم شمالی را برای ساکنان ویلا فراهم می کند. به همین جهت نیز در طراحی و ساخت ویلا در شمال بسیار مرسوم و متداول است.

ضوابط طراحی ویلا در شمال -معمارخانه شمسه

توجه به قوانین شهرداری

بخش زیادی از ضوابط ساخت ویلا در هر شهر توسط قوانین شهرداری منطقه تعیین می شود. نکته مهم در مناطق شمالی این است که این نواحی اغلب دارای زمین های کشاورزی و بکر می باشد که جهت ساخت و ساز در آنها به تغییر کاربری نیاز است.

قوانین شهرداری شامل محدودیت طبقات نیز هست و امکان دارد در برخی نواحی تنها برای ساخت ویلا و خانه یک طبقه جواز صادر گردد. البته در بسیار از شهرهای شمالی می توان ویلای دوبلکس ساخت.

به مطالعه ادامه دهید: طراحی و ساخت روف گاردن

طراحی پلان ویلا

طراحی پلان ویلا باید کاملاً مطابق با سبک زندگی مورد نظر کارفرما انجام بگیرد. بخش های اصلی پلان را می‌توان به سه گروه عمده تقسیم نمود:

  • بخش های کلی و اولیه: آشپزخانه، اتاق‌ها، نشیمن، پذیرایی، سرویس بهداشتی
  • بخش های غیرضروری و تفریحی: استخر، اتاق ورزشی، اتاق بازی
  • بخش های تکمیلی: تأسیسات، انباری، پشت بام

نکته مهم این است که پلان وطرح ویلا باید کاملاً مطابق با انتظارات مشتریان طراحی شود. به عنوان نمونه اگر هدف از ساخت ویلا در شمال فراهم کردن فضایی جهت دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی است وجود چندین اتاق باید در اولویت باشد. اما اگر ویلا قراراست محلی برای تفریحات شخصی باشد وجود استخر خصوصی، اتاق ورزشی یا اتاق بازی اهمیت پیدا می کند.

اصول طراحی و ساخت ویلا در شمال

مراحل طراحی و ساخت ویلا در شمال

انتخاب و خرید زمین مناسب

انتخاب محل مناسب جهت ساخت ویلای شمالی اهمیت بسیاری دارد و کل پروژه شما را تحت تاثیر قرار میدهد. بنابراین از همان ابتدا شرایط زمین را با خواسته های خود مطابقت داده و از کارشناس یا شخصی آگاه مشورت بگیرید.

تهیه و تدوین نقشه های مورد نیاز

مرحله طراحی نقشه ویلا با نظر و سلیقه کارفرما یا صاحب ویلا صورت می گیرد اما باید تحت نظارت و مشاوره مهندس ناظر انجام شود.  عموما اغلب صاحبان ویلا خواهان ویلای حداقل سه خواب و دوبلکس می باشند. نقشه ویلاهای سه خواب و دوبلکس با یک اتاق خواب درطبقه پایین به همراه یک سرویس بهداشتی و حمام در طبقه اول و در مکانی که دید محدود دارد بیشترین تقاضا را دارد می باشد. برای بخش های دیگر معمولا خواستار آشپزخانه و یک سالن بزرگ بدون ستون در وسط سالن ویلا و دو اتاق خواب دیگر ترجیحا خواب‌ها مستر و یک نشیمن دنج و کوچک در طبقه دوم ویلا به اضافه یک تراس با ویو جنگل یا دریا هستند.

طراحی و ساخت ویلا در شمال

اخذ جواز ساخت ویلا

جواز ساخت از جمله مهم ترین مراحلی است که حتما باید در همین ابتدا انجام گیرد که در ادامه فرآیندهای  پروژه و ساخت و ساز با سرعت ادامه پیدا کنند.

اخذ قرار دارد ساخت با پیمانکار مجرب

طراحی و ساخت ویلا در شمال پروژه ای مهم و سنگین است. از همین رو باید به شرکت پیمانکاری معتبر و مناسبی سپرده شود.

آماده سازی زمین

برای آماده سازی زمین جهت ویلاسازی باید عملیاتی همچون رنگ ریزی و اجرای نقشه و پی ریزی واجرای فندانسیون انجام گیرد.

انجام پروسه ساخت، اجرای نما و نازک کاری

پروسه ساخت و ساز ویلا همانند سایر بناها باید باتوجه به نقشه ها و طبق روال تعیین شده انجام گیرد.

طراحی داخلی ویلا در شمال

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی و اجرای آن آخرین مرحله از پروژه به شمار می رود که باید توسط استادکاران متخصص انجام گیرد که نتیجه نهایی کاملا طبق سلیقه و خواست مشتری شکل بگیرد.

سود ویلاسازی در شمال

باتوجه به افزایش قیمت ویلا، بخش قابل توجهی از افرادی که به دنبال طراحی و ساخت ویلا در شمال هستند قصد سرمایه گذاری دارند.

در صورتی که ویلاسازی را با هدف کسب سود انجام می دهید باید به منطقه قرارگیری ویلا توجه ویژه ای داشته باشید و منطقه ای را انتخاب کنید که علاوه بر سوددهی مناسب در هنگام فروش شما را با چالش های خاصی مواجه نکند.

طراحی نمای ویلا در شمال

طراحی نمای ویلا در شمال

طراحی نما از جمله آخرین مراحلی است که برای طراحی و ساخت ویلا در شمال انجام میگیرد اما به اندازه تمامی مراحل ساخت اهمیت دارد. ضمن اینکه بخش مهمی از زیبایی یک بنا به نمای آن وابسته است. در طراحی نمای ویلا در شمال باید به طرح نمای سایر ساختمان های موجود در خیابان یا کوچه توجه داشت. البته استفاده از چاشنی خلاقیت و نوآوری همیشه حائز اهمیت است اما می توان به نحوی سازگار از این آیتم بهره برد.

در کلیه مراحل ساخت ویلا در شمال ایران از جمله طراحی و ساخت نما باید مصالحی انتخاب کرد که مناسب شرایط آب و هوایی بسیار مرطوب و بارانی نواحی شمالی باشد. مسئله انتخاب مصالح بسیار اهمیت دارد. بسیاری از افراد در ویلاسازی علاقه زیادی به خاص بودن طرح و نقشه و مصالح دارند اما بهترین راه بهره جستن از مصالحی است که در شهر یا منطقه شما به راحتی قابل دسترس باشند!

طراحی نمای ویلا ـ معمارخانه شمسه
طراحی نمای ویلا ـ معمارخانه شمسه

پیمانکاری ساخت ویلا در شمال

انجام اموری همچون ساخت ویلا در شمال و فعالیت های عمرانی مربوط به آن، حضور پیمانکار بسیار ضروری به نظر می رسد خصوصا اگر شما به فرآیند ویلاسازی در شمال اشراف کامل ندارید.

وجود پیمانکار مجرب و قابل اعتماد خیال شما را از بابت فعالیت های مختلفی که باید انجام شود و دریافت هرگونه مجوز مورد نیاز راحت می کند.

نکته قابل توجه دیگر اینکه پیمانکاران مجرب تیمی از بهترین متخصصان و فعالان حوزه ساخت و ساز در اختیار دارند که انجام درست و بی عیب و نقص طراحی و ساخت ویلا در شمال را برای شما تضمین خواهد کرد.

پرسش و پاسخ

طراحی و ساخت ویلا در شمال سرمایه گذاری پرسود محسوب می شود. با ویلاسازی در مناطق زیبا و بکر شمال کشور شما علاوه بر فراهم کردن فضایی مناسب برای اوقات فراغت خود و خانواده می توانید بعد از مدتی با فروش ویلا سود قابل ملاحظه ای به دست بیاورید.

عوامل مختلفی در تعیین میزان هزینه ساخت ویلا در شمال موثر است. برای این منظور بهتر است با کارشناسان معمارخانه شمسه تماس حاصل فرمایید. 

09120522275

مقالات مرتبط...

طراحی و ساخت ویلا | طراحی ویلا اختصاصی

طراحی و ساخت ویلا | طراحی ویلا اختصاصی

مارس 6, 2023 طراحی ویلا, مقالات

طراحی و ساخت ویلا یک فرآیند خلاقانه از بکارگیری ایده ها، راه حل های فنی

ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
    میانگین هزینه طراحی و ساخت ویلا در شمال در یک زمین یک هکتاری چقدره حدودا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *