محوطه سازی

محوطه سازی_معمارخانه شمسه
فهرست مطالب

محوطه سازی چیست و چرا باید به معماری آن توجه ویژه داشت؟

امروز یکی از مشکلات بزرگ زندگی شهری آلودگی محیطی و کمبود فضاهای سبز می‌باشد. برای این منظور محوطه سازی در فضای باغچه ها و حتی در پشت بام ها به عنوان روف گاردن کاربرد زیادی دارد. البته از دیگر خصوصیات آن ایجاد فضای سبز ایجاد فضایی دلنشین و روحیه بخش برای استفاده کنندگان به شمار می‌رود که در محوطه سازی باغ و ویلا و استخر مورد توجه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه موجب زیبایی و هماهنگی با نمای ویلا و باعث جذابیت بیشتر فضا نیز میشود.

محوطه سازی چگونه انجام می شود؟

در محوطه سازی همواره با گیاهان متنوعی سر و کار داریم که عناصر گوناگونی در رشد و نمو این گیاهان تاثیر می گذارند.عواملی از قبیل خاک مناسب نور کافی درجه حرارت رطوبت مورد نیاز گیاه و …. که بایستی در صورت استفاده گونه خاصی از گیاه به شرایط رشد و نمو آن توجه لازم را مبذول داشت وعلاوه بر این مواردی نظیر طراحی آلاچیق و آبنما و برکه و اکسسوری های چوبی و باربیکیو و غیره نیز باید مورد توجه قراربگیرد.

اولین و موثر ترین گام شناخت زیست بوم و شرایط آب و هوایی منطقه و متناسب با آن انتخاب پوشش گیاهی متناسب با شرایط محیطی می باشد.
دومین گام موثر شناخت نیاز های کاربران آن فضا و بکار گیری المان های متناسب با نیاز های فردی و فنی در طراحی محوطه مورد نظرمانند موارد ذیل می باشد.

نور و روشنایی

نور و روشنایی همیشه زیبایی محوطه را دوبرابر می کند. هرچند که نور و روشنایی به صورت معمول برای هر محوطه ای لازم است .اما اصول نورپردازی در محوطه سازی کمک می کند تا زیبایی دوچندان به نظر برسد.
با نورپردازی یک محوطه آن محیط در شب ها هم قابل استفاده است و چه بسا که با نورپردازی اصولی آن محوطه زیباتر از روز هم بنظر می رسد.

کف سازی محوطه

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین نکاتی که در طراحی محوطه باید به آن توجه داشت، کف سازی می باشد. انتخاب مصالح مناسب نه تنها از نظر زیبایی بلکه از لحاظ راحتی در هنگام راه رفتن بر روی آن، از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. هم چنین توجه به شرایط آب و هوایی منطقه نیز در انتخاب مصالح مناسب در جهت کف سازی باید مد نظر قرار گیرد. از آن جایی که کف، مکانی است که رفت و آمد به میزان زیادی بر روی آن صورت می گیرد، استحکام آن بسیار حائز اهمیت می باشد.
استفاده از سایبان و آلاچیق در طراحی محوطه یک سایبان چوبی ساده و یا یک آلاچیق با فرم و جنس خاصی که متناسب با حیاط خانه شما در نظر گرفته شده،علاوه بر اینکه محلی برای دورهمی های خانوادگی شما فراهم می کند بلکه کل فضا را منظم تر و سازمان یافته تر نشان می دهد و حس مجللی به حیاط کوچک خانه شما می بخشد.

استخر و آبنما

از جمله پر کاربردترین المان ها در محوطه سازی آبنماها می باشند که در هنگام به کار بردن آن ها باید به مواردی مانند بزرگی و کوچکی آن ها، ایزولاسیون، نورپردازی، نحوه ی ریزش آب و غیره توجه شود.

از جمله سایر المان های پرکاربرد در محوطه سازی استخر و برکه می باشد که ایزولاسیون مناسب و اصولی استخر اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در برکه آب در یک فضای بسته و بدون جریان قرار می گیرد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه ) قادر به ادامه حیات اند.
ودر نهایت انتخاب درست و هوشمندانه در استفاده از هرکدام از این المان ها در ایجاد فضای سبز زیبا وآرامش بخش بسیار موثر وحاِیز اهمیت میباشد.

سبک های محوطه سازی

طراحی لنداسکیپ  با تأثیرپذیری از جغرافیا و فرهنگ‌ و سلیقه و خلاقیت در سبک‌های مختلفی به اجرا در می‌آید که هر یک از آن‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند و اگر درست و اصولی به اجرا درآیند زیبا و منحصر به فرد خواهندبود. رایج ترین سبک های محوطه سازی شامل : انگلیسی، فرانسوی، شرقی، مدیترانه ای، بیابانی و رسمی می باشند.

نمونه طراحی محوطه سازی _ معمارخانه شمسه
نمونه طراحی محوطه سازی _ معمارخانه شمسه

محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ باید توسط معماران حرفه‌ای انجام شود به این دلیل که ویژگی‌های مختلفی در ساخت آن لحاظ می‌شود که پرداختن به آن ها نیاز به تجربه و تخصص دارد. به طورکلی برای محوطه سازی باغچه و باغ می توان از المان‌هایی همانند گیاهان، آلاچیق، برکه، استخر، آبنما و غیره بهره برد اما نکته اصلی در آن است که کلیه این المان‌ها به شکلی مورد استفاده قرار بگیرند که در نهایت فضای باغ در عین رعایت اصول طراحی زیبا و چشم نواز به نظر برسد.

مرزبندی بخش های مختلف باغ نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در مرزبندی محوطه سازی باغ  باید به شکلی عمل شود  که هر یک از بخش های آن به نوعی از کاشت گل و گیاهان اختصاص داشته باشد. البته در این بین می‌توان خلاقیت و منحصر به فرد بودن را نیز چاشنی کار کرد.

ایده های محوطه سازی باغ و محوطه سازی باغچه

نمونه طراحی محوطه سازی _ معمارخانه شمسه
نمونه طراحی محوطه سازی _ معمارخانه شمسه

ایده محوطه سازی باغ و باغچه

ایده محوطه سازی باغ

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا یا حیاط سازی ویلا مواردی همچون طراحی بخش‌ها و فضاها، حجم قسمت ها، نمای ساختمان را در بر می‌گیرد.

موارد مذکور همگی با بهره مندی از المان‌هایی نظیر آبنما، استخرو حوضچه های خاص و زیبا، آلاچیق‌های چوبی یا فلزی پرچین‌هایی که با گیاهان مختلف و رنگین زینت داده شده‌اند، سایه بان‌‌ها و آفتابگیرها و ساخت باغچه‌های پر گل و درختکاری‌های متناسب و همچنین قرار دادن باربیکیو در قسمتی از فضا محقق خواهندشد. نکته مهم بعدی نحوه چیدمان، انتخاب هوشمندانه و خلاقانه اجزا و دیزاین هریک از المان‌ها است که علاوه بر هنر و تجربه معمار و طراح باید سلیقه و خواست مالک یا کارفرما نیز لحاظ شود. بنابراین می‌توان گفت که نتیجه نهایی محوطه سازی ویلا باتوجه به سبک کاری معمار در امر طراحی و ساخت ویلا و همچنین خواسته و سبک مدنظر مالک دستخوش تغییر می‌شود.

نمونه طراحی محوطه سازی _ معمارخانه شمسه
نمونه طراحی محوطه سازی _ معمارخانه شمسه

اصول محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا چندین اصل مهم دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. اصل اول پرداختن به فضای سبز و چمن کاری محوطه است که باید با پوشش گیاهی مناسب تکمیل گردد. استفاده از آبنما و استخر نیز باعث می شود در فصول گرم تفریحات مناسبی برای افراد فراهم باشد. بکارگیری از آلاچیق و صندلی های مناسب نیز همیشه مورد توجه بوده اند. نورپردازی مناسب نیز سبب می شود  در تاریکی شب نیز بتوان از محوطه و فضای بیرونی ویلا نهایت استفاده را برد. در آخر اینکه حتما باید به فکر تامین گرمایش در فصول سرد نیز باشید. نصب شومینه فضای باز امکان شب نشینی های زمستانی خانوادگی و دوستانه را برای شما میسر می نماید.

نحوه بکارگیری گل‌ها و گیاهان زینتی: بخش مهمی از حیاط سازی ویلا را پوشش گیاهی انتخاب شده در بر می‌گیرد. به همین جهت باید به اکوسیستم و شرایط زیستی مورد نیاز گیاهان جهت شادابی و طول عمرهر چه بیشتر توجه ویژه داشت. به عنوان مثال اگر گیاهی به شرایط آب و هوایی مرطوب نیاز دارد از آن در ویلاهایی که در مناطق خشک ساخته می‌شود نباید استفاده کرد.

خلاقیت در محوطه سازی ویلا: انتخاب بهترین و مناسب ترین اجزا در این خصوص بسیار اهمیت دارد اما خلاقیت و نحوه چینش این اجزا در کنار هم زیبایی کار را کامل می‌کند.

محوطه سازی استخر ویلا: طراحی استخر برای ویلا علاوه بر جنبه های زیبایی و لاکچری به نظر رسیدن ویلا، زمینه ساز انجام ورزش‌های مهیج تابستانی می‌شود و از این جهت نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. از طرفی اگر اصول طراحی صحیح و آب بندی دقیق در طراحی استخر ویلا به کار گرفته نشود، نتیجه نهایی قابل قبول نخواهد بود.

گیاهان مناسب برای محوطه سازی ویلا

گیاهانی که ارتفاع کم و درحد یک متر دارند، در کنار چمنکاری محوطه ایده بسیار خوب و همه پسندی جهت محوطه سازی ویلاها و فضای سبز حیاطها محسوب می شوند. باتوجه به اینکه این دسته از گیاهان تا حد مشخصی رشد نمی کنند، نیاز به هرس نیز ندارند و به همین جهت نگهداری از آنها آسانتر است. درختچه ها و بوته های کم ارتفاع پوشش دهنده نیاز به آبیاری زیادی ندارند و می توانید از آنها در مناطق خشک و زمین های شور هم استفاده کنید.

جهت درختکاری در محوطه ویلاها باید از درختانی استفاده  کنید که سرعت رشد بالایی دارند، برای این منظور درختان اقاقیا، چنار و سرو و توت آمریکایی مناسب هستند.

محوطه سازی ویلاهای کوچک

باتوجه به محدود بودن فضا در زیباسازی و محوطه سازی ویلاهای کوچک، مهمترین نکته در آغاز این است که میزان فضای مفید را به شکل دقیق مشخص کنیم. در ادامه مهمترین بخش تعیین مسیر ورودی ویلا و فضاسازی سایر قسمت ها می باشد. محوطه سازی در ویلاهای کوچکتر اهمیت خیلی بیشتری دارد، بدین جهت که باید از فضای حیاط به نحوی استفاده کرد که هم زیبایی آن را افزایش دهد و هم اینکه تمامی خواسته های مالک پوشش داده شود.

محوطه سازی ویلاهای کوچک

پرسش و پاسخ

هزینه محوطه سازی می تواند بسته به موارد مختلف همچون نوع مصالح، المان های موجود در طراحی همانند استخر و آبنما و غیره متفاوت می باشد. جهت اطلاع دقیق از قیمت ها با کارشناسان معمارخانه شمسه تماس بگیرید.  02632218372

محوطه سازی در سبک‌های مختلفی همچون انگلیسی، فرانسوی، مدیترانه ای، مدرن، شرقی، رسمی، بیابانی و غیره انجام می شود. بهترین سبک محوطه سازی باید باتوجه به محل و شرایط آب و هوایی انتخاب گردد. 

مقالات مرتبط...

طراحی و ساخت ویلا | طراحی ویلا اختصاصی

طراحی و ساخت ویلا | طراحی ویلا اختصاصی

مارس 6, 2023 طراحی ویلا, مقالات

طراحی و ساخت ویلا یک فرآیند خلاقانه از بکارگیری ایده ها، راه حل های فنی

ادامه مطلب
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *