طراحی و ساخت ویلا | طراحی ویلا اختصاصی

طراحی و ساخت ویلا
فهرست مطالب

طراحی و ساخت ویلا یک فرآیند خلاقانه از بکارگیری ایده ها، راه حل های فنی و هماهنگی با نیازهای صاحبان ملک است. به طور خاص، یافتن ایده های طراحی شاید اولین قدم در جهت طراحی ویلا و پس از آن ساخت ویلا باشد و همیشه برخاسته از ویژگی های فرهنگ محلی، نقاط منحصر به فرد محیط طبیعی و البته سلیقه معماران و طراحان پروژه است. 

ایده های طراحی باغ ویلا نزدیک به طبیعت و هماهنگ با محیط اطراف بسیار ارزشمند هستند. این نقطه نظر در کنار هماهنگی و وحدت در زبان طراحی، دیدگاهی است که معمارخانه شمسه هنگام فعالیت روی هر پروژه طراحی و ساخت ویلا دنبال می کند.

ویدیو طراحی ویلا در معمارخانه شمسه

طراحی و ساخت ویلا چگونه انجام می شود؟

ویلا مدلی از اقامتگاه است که در زمینی بزرگ ساخته شده و از اطراف جدا شده است. هر ویلا دارای مقیاس بزرگی است که طراحی مدرن، مجلل، با فضای باز و نزدیک به طبیعت را به ارمغان می آورد.

یک ویلا کامل شامل: اتاق نشیمن، بیش از یک اتاق خواب، باغ و استخر اختصاصی می‌باشد. علاوه بر این، یک ویلا کاملا جدا از فضای اطراف ساخته می‌شود، بنابراین اغلب توسط باغ و مسیرهای اختصاصی احاطه می‌شود.

در طراحی‌های ویلا و به خصوص طراحی و ویلا مدرن معمولا از ترکیبی از رنگ‌های خنثی و رنگ‌های خاص و روشن استفاده می‌شود. البته این امر کاملا بسته به سلیقه معمار و صاحب ملک بستگی دارد اما باید دقت شود که رنگ‌ها در ترکیب با هم به خوبی قرار گیرند و نوعی هارمونی ایجاد شود. بعضی از رنگ‌هایی که بیشتر در طراحی‌های مدرن استفاده می‌شوند و شما نیز در طراحی ویلای مدرن خود می‌توانید از آن‌ها بهره گیرید عبارتند از: سفید و سیاه، نقره‌ای و  خاکستری یا ذغالی، کرم، قرمز آلبالویی، نارنجی، قهوه‌ای و غیره.

موضوع دیگری که در طراحی و ساخت ویلا اهمیت دارد، بحث نورپردازی است. بخش مهمی از وقت گذرانی افراد در باغ ویلا و ویلاها در شب انجام می گیرد. به همین جهت بسیار مهم است که از لامپ های مناسب در فضاهایی همون سقف و محوطه استفاده شود که زیبایی فضا را در شب نمایان سازد. 

طراحی و ساخت ویلا استخردارـ معمارخانه شمسه

ساخت استخر در ویلا

از جمله المان های مهم در طراحی و ساخت ویلا، طراحی استخر است. باتوجه به اینکه ویلاها بیشتر جنبه تفریحی دارند، وقت گذرانی در کنار استخر و انجام تفریحات آبی در فصول گرم بعد تفریحی و سرگرمی ویلا یا ویلا باغ را کامل خواهد کرد.

جهت ساخت استخر در ویلا ابتدا باید طرح ظاهری آن را باتوجه به محل قرارگیری در محوطه ویلا، طراحی و برای آن برنامه ریزی نمایید و سپس جهت دریافت مجوز اقدام نمایید. ارگان مسئول صدور مجوز ساخت استخرهای خانگی و ویلایی که در داخل محوطه ویلا ساخته می شود، شهرداری منطقه می باشد. حال آنکه برای ساخت استخر عمومی باید سازمان تربیت بدنی جواز صادر کند.

در دست داشتن جواز ساخت استخر در ویلا به شما اجازه می دهد وارد مراحل دیگر ساخت ویلا همچون خاکبرداری، شیب بندی و کف استخر و لوله کشی و جای گذاری آن شوید. پس از ساخت کف و دیوارها و انجام موفقیت آمیز لوله کشی  باید به فکر پر کردن داخل استخر باشید. نکته مهم در این بخش از ساخت استخر در ویلا ساخت موتورخانه برای آن است که محل آن باید در نزدیکی پمپ آب و فیلتر باشد و ارتفاع آن نیز باشد کمتر از سطح استخر جایگذاری گردد.

به مطالعه ادامه دهید: ضوابط طراحی و ساخت ویلا درشمال

طراحی ویلا چه اهمیتی دارد؟

فرقی ندارد که طراحی ویلا سنتی و ایرانی باشد یا طراحی ویلای مدرن کوچک و مینیمال، به هر حال یکی از اصلی ترین نکات در این امر به کار گیری خلاقیت و ابتکار در کنار بهره گیری از تکنیک ها و دانش روز است. استفاده از تکنولوژی های جدید به معنی جدایی از آداب و سنت های قدیمی و ویلاباغ های ایرانی نیست! طراحی می تواند دربردارنده ترکیبی از سنت و مدرنیته باشد. خیلی خوب می شود اگر محیطی جذاب و مینیمال برای تعطیلات آخر هفته داشته باشید که رنگ و بوی ایرانی در آن موج بزند.

انواع طراحی ویلا

در طراحی ویلا و باغ ویلا، شخصیت و ویژگی هر مکان با ایده‌های جدید تلفیق و منعکس می شود. ساخت ویلا توسط صنعتگران حرفه ای که نسل ها از سنت و تجربه در جهت تولید بناهای ماندگار یاری جسته اند انجام می گیرد، بنابراین می توان درجه بالایی از کیفیت را در اجرا تضمین نمود.

طراحی ویلا مدرن

ایده های خاص و جدید و رهایی از ساختارهای موجود در سایر انواع طراحی یکی از اصلی ترین المان های طراحی ویلا مدرن به شمار می رود که به عنوان وجه تمایز باید به آن توجه شود. رنگ های نود و گرم و استفاده از نورپردازی خاص را هم باید به این مجموعه اضافه کرد.

بااینکه این سبک از طراحی ویلا بیشتر به ظاهر ساختمان، استراکچر کلی و سبک چیدمان اشاره دارد اما جالب است بدانید که ویلاهای مدرن دوستدار محیط زیست هستند. به این دلیل که مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست در ساخت آن بکاربرده می شود.

طراحی ویلا
طراحی ویلا و ساخت ویلا ـ معمارخانه شمسه

طراحی ویلا دوبلکس ـ معمارخانه شمسه

ویلا دوبلکس

ویلاهای دوبلکس مانند یک ویلا مجزا نیستند، بلکه برای ایجاد یک بلوک یکپارچه و هماهنگ از معماری، طراحی، رنگ، دکوراسیون و چشم انداز اطراف به ویلای مجاور خود وابسته هستند. دو ویلا که به هم متصل شده اند نه تنها هماهنگی در خطوط معماری ایجاد می کنند، بلکه مساحت را افزایش می دهند، از شکاف های فراوان برای ساخت آثار کمکی دیگر بهره می برند.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس

ویلاهای دوبلکس فضای بسیار بیشتری نسبت به ویلاهای فلت در اختیار سازنده قرار می دهند. با این وجود جهت استفاده حداکثری باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، جهت استفاده بهینه از انرژی باید برای طراحی ویلای مدرن دوبلکس شمالی ترین قسمت زمین را در نظر گرفت. با این روش می توان زیبایی خاصی با کمک نور به فضا بخشید و در فصول سرد و زمستان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

محل مناسبی برای جانمایی پله ها در نظر بگیرید. در طراحی ویلا مدرن دوبلکس محل قرارگیری پله ها بسیار مهم است. پله‌ها نباید جلوی نور را بگیرند و یا فضاهای اصلی را اشغال کنند و طوری باشد که از بالا و پایین پله ها بتوان به آسانی به بخش های مختلف ویلا دسترسی داشت.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس

طراحی ویلا مدرن فلت 

بسیاری از متقاضیان طراحی ویلا و حتی کسانی که به دنبال بازسازی ویلای قدیمی خود هستند، طراحی ویلا مدرن به سبک فلت را انتخاب می کنند. این سبک بسیار جدید و مینیمال به نظر می رسد و امروزه در سراسر جهان به کار گرفته می شود.

طراحی ویلا مدرن فلت ـ معمارخانه شمسه

ویلا ساحلی

اگر خواب بیدار شدن با صدای موج های دریا و پیاده روی در کنار ساحل را در سر می پرورانید، باید به فکر طراحی و ساخت ویلای ساحلی باشید.

طراحی و ساخت ویلا ساحلی ـ معمارخانه شمسه

فرار به تکه ای دست نخورده از بهشت، گریزگاهی است که همه ما در حال حاضر به آن نیاز داریم و این سبک ویلا آن را به خوبی انجام می دهد.

باغ ویلا

باغ ویلا نوعی ویلا است که در ملکی بزرگ ساخته شده است که با باغ، استخر، فواره، حوضچه ماهی و غیره  در اطراف خود طراحی می‌شود. ویژگی بارز طراحی و ساخت ویلا باغ، محوطه باغ بزرگ و تراکم ساخت کم است.

گاهی اوقات درخشان ترین ایده ها ساده ترین هستند و درخشش این ایده در طراحی نماها به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از ویلا محسوب می‌شود. طراحی باغ ویلا می تواند در هر زمینی انجام شود که ممکن است در واقع هیچ نمای مناسبی برای شروع نداشته باشد. تنها کافی است یک مفهوم خاص طراحی را به آن اضافه کنید – که مرز بین باغ ها و خود ویلا را محو می کند – به این ترتیب فرمولی دارید که کاملاً منحصر به فرد است. 

طراحی ویلا سنتی 

سنت و عقاید فرهنگی و مذهبی یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر معماری ایرانی بوده است. به همین سبب طراحی ویلا سنتی از جمله سبک هایی است که حتی با وجود چندین سبک جدید هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.

طراحی ویلا سنتی

طراحی و ساخت باغ ویلا

جهت طراحی و ساخت باغ ویلا باید فضای بزرگی برای ساخت باغ و فضای سبز وجود داشته باشد. در این فضا از تعداد زیادی از گیاهان و درختچه های مختلف استفاده می شود که توسط آبنما، آلاچیق و سایر وسایل محوطه سازی ویلا تزیین می شود. در واقع وجه تمایز طراحی باغ ویلا وجود فضای سبز زیاد و المان های گیاهی در طراحی و ساخت ویلا می باشد.

قراردادن آلاچیق با طرح های مختلف و همچنین استخرهای روباز در حیاط ویلا یکی از آیتم های مهمی است که باید به آن پرداخته شود. فضای ورودی نیز در طراحی باغ ویلا اغلب با سنگ و سنگ فرش یا ترکیبی از سنگ و چمن ساخته می شود.

طراحی و ساخت باغ ویلا ـ معمارخانه شمسه

طراحی باغ ویلا ساده

بسیاری از افراد علاقه فراوانی به سادگی دارند. طراحی های ترند روز نیز به سمت سادگی هرچه بیشتر و مینیمال بودن می رود. طراحی باغ ویلا ساده از این جهت مورد پسند است که در عین سادگی حس آرامش و فراغت را القا می کند. 

فضاهای مورد نیاز در طراحی ویلا

فضاهای مورد نیاز در خصوص طراحی ویلا باید با درنظر گرفتن متراژ زمین در اختیار، تعداد طبقات، طرح و نقشه سازنده و نیازهای کارفرما تعیین شده و با یکدیگر ارتباط پیدا کنند. با این حال در حالت کلی می توان گفت که هر ویلا به فضاهایی همچون تراس – حیاط یا محوطه – ورودی – سالن پذیرایی – فضای نشیمن – فضای کیچنت (آشپزخانه) – اتاق خواب مستر – اتاق خواب کودک – اتاق خواب مهمان – سرویس بهداشتی و حمام – فضای بازی کودکان – لاندری – انبار و … نیاز دارد. هریک از این ریزفضاها ضوابط ساخت و قواعد مخصوص به خود را دارند.

طراحی و ساخت تراس ویلا

بالکن یا تراس از جمله فضاهای بسیار مهم در طراحی ویلا است و ابعاد آن به محل قرارگیری بستگی دارد. به عنوان مثال تراس های مجاور آشپزخانه همیشه باید بزرگتر از بالکن هایی باشند که در مجاورت اتاق های خواب ساخته می شوند. تراس های اصلی و بزرگتر به سمت منظره زیبا پیش رو ساخته می شوند و عمدتا فضا یا امکاناتی جهت قرارگیری باربیکیو در آن تعبیه می شود. اینکه تراس را به صورت سرباز یا سرپوشیده بسازید کاملا اختیاری است.

طراحی ویلا لاکچری ـ معمارخانه شمسه

طراحی پذیرایی ویلا

فضای پذیرایی در طراحی و ساخت ویلا عموما باید با ارتفاع بلند ساخته شود. دوبرابر بودن ارتفاع اتاق پذیرایی باعث می شود، کل ویلا لاکچری تر به نظر برسد. برای کمک به وسیع تر دیدن شدن این فضا بهتر است از تابلوهای بزرگ و بلند در طراحی داخلی بهره ببرید.

طراحی اتاق خواب های ویلا

اتاق هایی که به عنوان اتاق مستر ساخته می شوند، جهت استفاده والدین و بزرگسالان طراحی می شوند و نیاز است که حتما دارای سرویس بهداشتی و حمام مجزا باشند. در ساخت ویلا دوبلکس باید اتاق خواب ها در طبقه بالا و در محل خصوصی تر قرار بگیرند.

فضاهای مورد نیاز برای طراحی و ساخت ویلا

طراحی ویلا اختصاصی

طراحی ویلا اختصاصی در شرکت شمسه به دلخواه مشتری به سبک ویلای مدرن، ویلای کلاسیک یا لاکچری و ویلاهای دوبلکس یا تریپلکس و همچنین بودجه در نظر گرفته شده انجام می شود. در این سبک از طراحی و ساخت ویلا، تمامی بخش های ویلا اعم از چیدمان، نماهای مختلف و حتی متریال مورد استفاده را می توان شخصی سازی نمود و آن را به فضایی مطبوع جهت سکونت مالک تبدیل کرد. 

اصول طراحی ویلا در شرکت شمسه

 • حصول اطمینان از ایجاد نور طبیعی و تهویه مناسب از طریق محفظه های گسترده و مناسب در کنار جلوگیری از ایجاد بار اضافی ساختمان.
 • ایجاد یک باغ پشتی با عناصر آبی، مانند استخر شنا، حوض ماهی که آرامش را ایجاد می کند و پوشش گیاهی و همچنین عرشه استخر به عنوان مکانی برای استراحت.
 • به حداقل رساندن پارتیشن ها در محیط برای ایجاد فضاهای بزرگ تر و راحت تر در ساخت ویلا.
 • به حداکثر رساندن درب های شیشه ای با ارتفاع 2.4 – 2.8 متر، دربهای کشویی و تاشو برای بهینه سازی نور طبیعی و تهویه برای ایجاد محیطی سالم برای سکونت و استراحت.
 • ایجاد ویو به یاد ماندنی به دلیل بهره گیری از پارتیشن ها و نمای شیشه‌ای به همراه طراحی باغ ویلا با نمای پوشش گیاهی و استخر که بازدیدکنندگان می توانند بلافاصله پس از قدم گذاشتن در ویلا از آن لذت ببرند.
 • طراحی فضای خالی با عناصر تزئینی، از جمله دیوارهای تزئینی و لوسترها و دیوارکوب های زیبا در مکان های مشترک، مانند اتاق نشیمن یا ناهارخوری، برای افزایش ارزش زیبایی شناختی.
 • تعبیه نورگیر مناسب برای هر اتاق، به ویژه اتاق خواب اصلی، به این ترتیب ایجاد فضای اقامتی ویلا را می توان به وضوح احساس کرد.
 • قرار دادن اتاق خواب اصلی در دورترین منطقه از منطقه اصلی به منظور حفظ حریم خصوصی و آرامش به طوری که ساکنین بتوانند احساس آرامش کنند.
 • طراحی و ساخت اتاق خواب اصلی با کمد دیواری، حمام اختصاصی با وان و ویوی نمای باغ.

نکات بالا تنها بخشی کوچک و کلی از اصول شرکت شمسه جهت ایجاد فضایی رویایی و آرام به عنوان ویلا جهت سکونت و برگزاری تفریحات فصلی می‌باشد. در هر یک از پروژه‌های طراحی و ساخت ویلا، تیم معماری شمسه چندین اصل از جمله اصول طراحی را با توجه به چیدمان و منطقه بندی، ارزش زیبایی شناختی، پتاسیل‌های موجود و البته نظر و سلیقه صاحب ملک اعمال می‌نماید.

پرسش و پاسخ

هزینه طراحی و ساخت ویلا می تواند بسته به موارد مختلف همچون نوع مصالح، المان های موجود در طراحی همانند استخر و آبنما و غیره متفاوت می باشد. جهت اطلاع دقیق از قیمت ها با کارشناسان معمارخانه شمسه تماس بگیرید.  02632218372

اگر سرمایه راکدی در اختیار دارید می توانید با ساخت ویلا در مناطق مناسب علاوه بر استفاده شخصی جهت استراحت و تمدد اعصاب، پس از مدت کوتاهی سرمایه شما چندین برابر می‌شود. 

مقالات مرتبط...

محوطه سازی_معمارخانه شمسه

محوطه سازی

محوطه سازی چیست و چرا باید به معماری آن توجه ویژه داشت؟ امروز یکی از مشکلات بزرگ زندگی شهری آلودگی محیطی و کمبود فضاهای سبز

ادامه مطلب »
4.5/5 - (8 امتیاز)

17 پاسخ

  1. سلام ودرود
   طراحی و ساخت ویلا در شرکت معمارخانه شمسه در کلیه مناطق ایران از جمله شمال کشور، کردان و مناطق کوهستانی طبق نظر و خواست مشتری انجام می گیرد.

  1. سلام و درود
   طراحی و ساخت ویلا کاملا براساس سلیقه و نظر مشتری و البته شرایط منطقه ای و زیست محیطی ملک انجام خواهدشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *