طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان ـ معمارخانه شمسه
فهرست مطالب

طراحی نمای ساختمان اهمیت بسیار بالایی در زیبایی آن دارد. نما همانند یک پوسته است که اطراف ساختمان را در برمی‌گیرد و علاوه بر جذابیت بصری،
نقش محافظتی دربرابر عوامل محیطی نیز دارد. سازه‌ای که از نظر استحکام و فضای داخلی وضعیت مناسبی داشته باشد اما باوجود فقدان نمای زیبا و مناسب ، به اندازه انتظار جلب توجه نمی‌کند. فارغ از موارد گفته شده نمای یک خانه یا ساختمان باید با بافت شهری هم‌خوانی و هماهنگی داشته باشد.

در این مطلب از سایت معمارخانه شمسه به بررسی کلیه نکات در خصوص طراحی نما می‌پردازیم و نمونه‌هایی از پروژه‌های انجام شده شرکت شمسه را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

پیش از شروع طراحی نما حتما این نکات را در نظر بگیرید!

طراحی نما همان چیزی است که مردم ابتدا می بینند، و همان چیزی است که باعث ماندگاری ساختمان در ذهن افراد می شود. با این وجود چگونه نمای بیرونی خانه را طراحی می کنید و برای درست کردن آن چه چیزهایی باید مد نظر داشته باشید؟

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای منطقه ساختمان

ویژگی های اقلیمی منطقه شما می تواند تاثیر فراوانی بر طراحی نمای ساختمان شما تأثیر بگذارد. توپوگرافی و دسترسی ها نقش مهمی در تعیین مکان بخش های مختلف دارد، جایی که پارکینگ در یک ساختمان قرار دارد و نوع فونداسیون مورد استفاده، همگی موثر هستند.

جهت گیری خورشیدی و پوشش گیاهی نیز بر مکان یابی و نحوه جهت دهی و چیدمان پلان شما تأثیر می گذارند. قطع  درختان برای شما گران تمام می شود، همینطور که خطوط طولانی زیرزمینی تاسیساتی در اتصالات خانه باید  در صورت امکان پنهان می شوند.

اینکه پنجره‌ها کجا هستند، چقدر بزرگ هستند و چگونه می‌توانید در برخی طراحی نماها آن را نمایش دهید یا برجسته کنید.

با درک تفاوت های ظریف منطقه و محله خود، بهتر می توانید خانه و نمای بیرونی آن را طوری طراحی کنید که در نهایت یکپارچگی با محیط اطراف خود باشد.

شرایط آب و هوایی محلی و عوامل محیطی معیارهای عملکردی برای طراحی نمای بیرونی خانه شما را نشان می دهد. طراحی نمای ساختمانی که در آب و هوای گرم و مرطوب قرار دارد  با ساختمانی که در ناحیه ای با باران بسیار کم یا سرد ساخته می شود بسیار متفاوت است و ویژگی های طراحی متفاوتی دارد.

زندگی در یک منطقه جنگلی که مستعد آتش سوزی است، مستلزم رعایت برخی الزامات طراحی مانند اجتناب از برخی مصالح ساختمانی و روش های ساخت و ساز است. زندگی در امتداد ساحل با بادهای طوفانی مستلزم آن است که بندکشی با دقت انجام شود.

تصمیمات طراحی زیادی وجود دارد که باید در طول یک پروژه گرفته شود. و مهم است که به یاد داشته باشید که همه آنها به یکدیگر وابسته و مرتبط هستند. پلان طبقات بر طراحی بیرونی و طراحی بیرونی بر پلان طبقه تاثیر می گذارد. ما اغلب متوجه می شویم که به چیزی در بیرون نگاه می کنیم (به شکل مدل سه بعدی یا ارتفاعات دو بعدی) سپس به پلان طبقه و عقب می پریم. یا از پلان طبقه به بیرون و پشت تا مطمئن شوید که هنوز کار می کند و درست به نظر می رسد.

توجه به پلان ساختمان در طراحی نمای ساختمان
توجه به پلان ساختمان در طراحی نمای ساختمان

نقشه ساختمان شما

نکته کلیدی در طراحی نمای ساختمان این است که به یاد داشته باشید که آن را همگام با پلان ساختمان طراحی کنید.

برخی از سبک های طراحی دارای ویژگی های خاصی هستند که باعث افزایش کارایی آنها می شود.

خانه‌های سنتی با سقف‌های شیروانی یا شیبدار معمولاً دارای نمایی هستند تا جذابیت خطوط سقفی متعدد، خوابگاه‌ها، ایوان‌ها و پاسیوهای سرپوشیده را حفظ می کند.

اصول اساسی معماری

طراحی نمای خوب احساس خوبی در بیننده ایجاد می کند. این احساس “درست” ناشی از پاسخ ناخودآگاه به اصول طراحی خوب در حال استفاده است. اغلب گفته می شود که طراحی خوب، وقتی خوب انجام شود، نامرئی است و تنها زمانی که ضعیف انجام شده است متوجه آن می شویم.

آنچه می‌خواهیم بگوییم این است که طراحی نمای خوب اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد، زیرا درک آن بسیار آسان است و کاملاً طبیعی و راه‌حلی بدیهی به نظر می‌رسد.

طراحی نمای ساختمان چه اصولی دارد؟

در نگاه اول همیشه بنای ساختمان است که جلب توجه می‌کند. به همین جهت شاید نما مهمترین بخش از نظر زیبایی ساختمان مخصوصا از بیرون باشد. بنابراین معماران و سازندگان یا کسانی که قصد نوسازی یا بازسازی ساختمان دارند باید از اصول خاصی پیروی نمایند.

شناخت انواع سبک ساختمان و متریال مورد استفاده نکته مهمی است. در طراحی نمای ساختمان باید تلفیق مناسبی از نوع مصالح، اشکال مختلف بنا و ضوابط طراحی به شکل هنرمندانه‌ای انجام شود؛ اما این همه ماجرا نیست! بافت شهری، ناحیه جغرافیایی و بودجه تنظیم شده برای پروژه نیز در این امر دخیل هستند. مهم‌تر از همه اینکه اجرای طراحی نمای ساختمان باید براساس ضوابط شهرداری تدوین گردد؛ به این ترتیب صدور مجوزها و تاییدیه های لازم با سرعت هرچه تمام‌تر صادر می‌شود.

انواع طراحی نمای ساختمان

با وجود چندین و چند سبک طراحی مختلف و اصول شهری و جغرافیایی که رعایت آن ضرورت دارد، طراحان نما باید به محل پیاده‌سازی نما نیز توجه ویژه داشته باشند.

طراحی نمای مسکونی ـ معمارخانه شمسه
طراحی نمای مسکونی ـ معمارخانه شمسه

طراحی نما ساختمان مسکونی

در طراحی نمای مسکونی اهمیت به بافت شهری بیش از سایر انواع اهمیت دارد. به همین جهت عموما از سبک‌های خاص و بسیار مینیمال استفاده نمی‌شود. سبک پرطرفدار برای طراحی نمای ساختمان مسکونی حالت کلاسیک و لوکس یا طراحی نمای رومی است.

نمای بیرونی خانه دوبلکس  نیز امروزه متقاضیان فراوانی پیدا کرده است. در خصوص این مدل از طراحی باید به اهمیت نمای داخلی و تاثیری که روی نمای بیرونی دارد توجه داشت.

طراحی نمای ویلا ـ معمار خانه شمسه
طراحی نمای ویلا ـ معمار خانه شمسه

طراحی نمای ویلا

ویلاها عموما در مناطق جغرافیایی خاصی بنا می‌شوند و دارا بودن نمایی چشمگیر برای ویلاها یکی از عوامل مهم قیمت گذاری نیز به شمار می‌رود. برای طراحی نمای ویلا مدرن از ایده‌های خلاقانه بیشتر استفاده می‌شود. با این حال ویلا نمای کلاسیک یا رومی نیز طرفداران خاص خودش را دارد که باتوجه خاص به جزییات و تقارن در طراحی و الهام گیری از معماری یونان و روم همراه است.

در طراحی نمای ویلا باید از کلیه پتانسیل‌های طبیعی فضای سبز، بالکن، فضای بیرونی و آبنما و کلیه فضاهای این چنینی نهایت بهره با کمک بهترین جانمایی برده شود. علاوه بر این در طراحی نمای ویلای دوبلکس یا حتی ساختمان ویلایی کوچک ساده باید طرح کلی نما با خط آسمان و ناهمواری‌های مجاور به شکل هنرمندانه‌ای در هماهنگی قرار گیرد.

مشاوره طراحی نمای ساختمان

دریافت مشاوره پیش از شروه هر پروژه‌ای از جمله طراحی نما اهمیت بسزایی دارد. در صورت استفاده از تجربه متخصصین قبل از شروع کار بهترین طراحی باتوجه به شرایط موجود برای بنای مورد نظر شما انتخاب می‌شود و مجوزهای ساخت نیز به طبع آن با سهولت بیشتری اخذ خواهدشد. درنهایت نیز نتیجه کار مورد قبول و چشمگیر بوده و با هزینه تمام شده نیز به حداقل می‌رسد.

قیمت طراحی نمای ساختمان

اگر این پرسش را از هر شرکت فعال در این حوزه بپرسید، بی‌تردید به شما خواهند گفت که قیمت طراحی نمای ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و جهت تعیین هزینه‌های تخمینی باید از ابعاد و نقشه ساختمان و همچنین سبک مورد نظر کارفرما مطلع شوند.  البته در این خصوص سازندگان و متقاضیان عزیز می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان معمارخانه شمسه نیز بهره‌مند شوند.

با این حال فرمول کلی در خصوص تعرفه طراحی نمای وجود دارد که با محاسبه ارتفاع هر طبقه * تعداد طبقات + متراژ جان پناه *متراژ بر ساختمان* هزینه طراحی سبک مورد نظر به دست می‌آید.

باید توجه داشت که هزینه طراحی با هزینه اجرا نمای ساختمان تفاوت دارد. درخصوص اجرای نما به دلیل متریال مختلف و همچنین قیمت متغیر و نوسان دار آن، امکان انجام برآورد دقیق پیش از شروع کار بدون انجام جلسات مشاوره وجود ندارد.

پرسش و پاسخ

جهت تعیین هزینه طراحی نما عواملی مانند متراژ، نوع سبک مورد نظر و … باید درنظر گرفته شود.

کلاسیک – رومی – مدرن – مینیمال و…

مقالات مرتبط...

بازسازی ساختمان های اداری و شرکت ها

بازسازی ساختمان های اداری و شرکت ها

ژانویه 14, 2023 بازسازی ساختمان, مقالات

بازسازی ساختمان های اداری برای صاحبان شرکت های نوپا و مدرن اهمیت زیادی دارد. اگر

ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *