طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان ـ معمارخانه شمسه
فهرست مطالب

طراحی نمای ساختمان اهمیت بسیار بالایی در زیبایی آن دارد. نما همانند یک پوسته است که اطراف ساختمان را در برمی‌گیرد و علاوه بر جذابیت بصری،
نقش محافظتی دربرابر عوامل محیطی نیز دارد. سازه‌ای که از نظر استحکام و فضای داخلی وضعیت مناسبی داشته باشد اما باوجود فقدان نمای زیبا و مناسب ، به اندازه انتظار جلب توجه نمی‌کند. فارغ از موارد گفته شده نمای یک خانه یا ساختمان باید با بافت شهری هم‌خوانی و هماهنگی داشته باشد.

در این مطلب از سایت معمارخانه شمسه به بررسی کلیه نکات در خصوص طراحی نما می‌پردازیم و نمونه‌هایی از پروژه‌های انجام شده شرکت شمسه را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

طراحی نمای ساختمان چه اصولی دارد؟

در نگاه اول همیشه بنای ساختمان است که جلب توجه می‌کند. به همین جهت شاید نما مهمترین بخش از نظر زیبایی ساختمان مخصوصا از بیرون باشد. بنابراین معماران و سازندگان یا کسانی که قصد نوسازی یا بازسازی ساختمان دارند باید از اصول خاصی پیروی نمایند.

شناخت انواع سبک ساختمان و متریال مورد استفاده نکته مهمی است. در طراحی نمای ساختمان باید تلفیق مناسبی از نوع مصالح، اشکال مختلف بنا و ضوابط طراحی به شکل هنرمندانه‌ای انجام شود؛ اما این همه ماجرا نیست! بافت شهری، ناحیه جغرافیایی و بودجه تنظیم شده برای پروژه نیز در این امر دخیل هستند. مهم‌تر از همه اینکه اجرای طراحی نمای ساختمان باید براساس ضوابط شهرداری تدوین گردد؛ به این ترتیب صدور مجوزها و تاییدیه های لازم با سرعت هرچه تمام‌تر صادر می‌شود.

انواع طراحی نمای ساختمان

با وجود چندین و چند سبک طراحی مختلف و اصول شهری و جغرافیایی که رعایت آن ضرورت دارد، طراحان نما باید به محل پیاده‌سازی نما نیز توجه ویژه داشته باشند.

طراحی نمای مسکونی ـ معمارخانه شمسه
طراحی نمای مسکونی ـ معمارخانه شمسه

طراحی نما ساختمان مسکونی

در طراحی نمای مسکونی اهمیت به بافت شهری بیش از سایر انواع اهمیت دارد. به همین جهت عموما از سبک‌های خاص و بسیار مینیمال استفاده نمی‌شود. سبک پرطرفدار برای طراحی نمای ساختمان مسکونی حالت کلاسیک و لوکس یا طراحی نمای رومی است.

نمای بیرونی خانه دوبلکس  نیز امروزه متقاضیان فراوانی پیدا کرده است. در خصوص این مدل از طراحی باید به اهمیت نمای داخلی و تاثیری که روی نمای بیرونی دارد توجه داشت.

طراحی نمای ویلا ـ معمار خانه شمسه
طراحی نمای ویلا ـ معمار خانه شمسه

طراحی نمای ویلا

ویلاها عموما در مناطق جغرافیایی خاصی بنا می‌شوند و دارا بودن نمایی چشمگیر برای ویلاها یکی از عوامل مهم قیمت گذاری نیز به شمار می‌رود. برای طراحی نمای ویلا مدرن از ایده‌های خلاقانه بیشتر استفاده می‌شود. با این حال ویلا نمای کلاسیک یا رومی نیز طرفداران خاص خودش را دارد که باتوجه خاص به جزییات و تقارن در طراحی و الهام گیری از معماری یونان و روم همراه است.

در طراحی نمای ویلا باید از کلیه پتانسیل‌های طبیعی فضای سبز، بالکن، فضای بیرونی و آبنما و کلیه فضاهای این چنینی نهایت بهره با کمک بهترین جانمایی برده شود. علاوه بر این در طراحی نمای ویلای دوبلکس یا حتی ساختمان ویلایی کوچک ساده باید طرح کلی نما با خط آسمان و ناهمواری‌های مجاور به شکل هنرمندانه‌ای در هماهنگی قرار گیرد.

مشاوره طراحی نمای ساختمان

دریافت مشاوره پیش از شروه هر پروژه‌ای از جمله طراحی نما اهمیت بسزایی دارد. در صورت استفاده از تجربه متخصصین قبل از شروع کار بهترین طراحی باتوجه به شرایط موجود برای بنای مورد نظر شما انتخاب می‌شود و مجوزهای ساخت نیز به طبع آن با سهولت بیشتری اخذ خواهدشد. درنهایت نیز نتیجه کار مورد قبول و چشمگیر بوده و با هزینه تمام شده نیز به حداقل می‌رسد.

قیمت طراحی نمای ساختمان

اگر این پرسش را از هر شرکت فعال در این حوزه بپرسید، بی‌تردید به شما خواهند گفت که قیمت طراحی نمای ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و جهت تعیین هزینه‌های تخمینی باید از ابعاد و نقشه ساختمان و همچنین سبک مورد نظر کارفرما مطلع شوند.  البته در این خصوص سازندگان و متقاضیان عزیز می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان معمارخانه شمسه نیز بهره‌مند شوند.

با این حال فرمول کلی در خصوص تعرفه طراحی نمای وجود دارد که با محاسبه ارتفاع هر طبقه * تعداد طبقات + متراژ جان پناه *متراژ بر ساختمان* هزینه طراحی سبک مورد نظر به دست می‌آید.

باید توجه داشت که هزینه طراحی با هزینه اجرا نمای ساختمان تفاوت دارد. درخصوص اجرای نما به دلیل متریال مختلف و همچنین قیمت متغیر و نوسان دار آن، امکان انجام برآورد دقیق پیش از شروع کار بدون انجام جلسات مشاوره وجود ندارد.

پرسش و پاسخ

جهت تعیین هزینه طراحی نما عواملی مانند متراژ، نوع سبک مورد نظر و … باید درنظر گرفته شود.

کلاسیک – رومی – مدرن – مینیمال و…

مقالات مرتبط...

بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه های قدیمی

سپتامبر 8, 2022 بازسازی ساختمان, طراحی داخلی

بازسازی خانه به دلایل مختلفی انجام می شود که تنها یکی از آن ها  فرسودگی

ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *