بازسازی مغازه و مراکز تجاری قدیمی و فرسوده

بازسازی مغازه
فهرست مطالب

بازسازی مغازه چقدردر رشد کسب و کارها موثر است؟رقابت بین کسب و کارها در دنیای تجارت حرفه‌ای امروزه بسیار تنگاتنگ و نفس‌گیر است و کوچک‌ترین اشتباه یا کم‌کاری می‌تواند به دوران حرفه‌ی شما پایان داده و بین‌ شما و رقیبان شما یک دنیا فاصله بیاندازد.

بنابراین ایجاد زیبایی بصری در مغازه و یا فروشگاه شما، اهمیتی چندین برابر یافته و ضروری جلوه می‌کند چرا که امروزه دکوراسیون فضای داخلی و ویترین یک مغازه عامل مهم جذب مشتریان و رهگذران به داخل و لذت بردن از یک خرید شمرده می‌شود.

حالا که می‌دانیم یکی از عوامل اصلی جذب مشتری دکوراسیون ویترین و فضای داخلی مغازه یا فروشگاه است، چرا این آگاهی را به کار نگرفته و با بازسازی مغازه یا فروشگاهمان، از رقبای خود جلو نزنیم؟

صبر کنید! قبل از بی‌گدار به آب زدن و نقشه کشیدن برای پشت سر گذاشتن رقبا، بهتر است مقاله‌ی پیش رو را مطالعه کرده تا با یک پیش زمینه‌ی ذهنی برای بازسازی مکان خود آماده شده و به موفقیت قطعی و نتیجه‌ی دلخواه برسید.

چند سوال برای آماده‌سازی قبل از بازسازی ساختمان و نوسازی مغازه یا فروشگاه شما نیاز به پاسخ دارد.

هدف شما از بازسازی مغازه یا فروشگاهتان چیست؟ نیاز به تعمیر فضای داخلی مغازه دارید و یا فقط با تعویض وسایل قدیمی و جای‌گذاری وسایل مد روز و کاربردی، احساس رضایت خواهید کرد؟

بودجه‌ی تعیین شده و سقف هزینه‌های شما چقدر است؟

از نیاز و هدف مشتریان خود اطلاع دارید؟ مشتریان شما در فضای کنونی مغازه‌ی شما چه کمبود و نیازهای پاسخ نیافته‌ای حس می‌کنند؟

دکوراسیون و طراحی داخلی مغازه و فروشگاه‌های مجاور شما به شکل است؟

پاسخ همه‌ی این سوال‌ها برای کسی که قصد بازسازی مکان خود را دارد، بسیار ضروری و حیاتیست؛ بنابراین به این پرسش‌ها در طول خواندن مقاله، فکر کنید.

اهمیت بازسازی مغازه‌ ی قدیمی

بی‌تعارف اصلی‌ترین دلیل اهمیت بازسازی مغازه‌ های قدیمی، جذب مشتریان بیشتر و در نتیجه سوددهی بیشتر است.

یک رهگذر وقتی فضای جذاب بیرونی یک مغازه را می‌بیند، بوی خوشایند و ملایمی را از داخل آن حس کرده و موسیقی روح‌نوازی به گوش‌هایش می‌رسد، ناخودآگاه قدم به طرف آن مغازه کج کرده و به داخل آن سرک می‌کشد. حال اگر قیمت کالاها و کیفیت اجناس هم مناسب و دل‌خواه مشتری باشد، قطعا دست به خرید زده و تجربه‌ای به یادمادنی برای خود رقم می‌زند.

علاوه بر جذب مشتری بازسازی یک مغازه برای کارکنان آن مغازه حس رضایتمندی را به دنبال خواهد داشت و در نهایت باعث بهره‌وری و بالا رفتن راندمان کاری آن‌ها در ساعات کاری خواهد شد.

در کنار این نکات، بازسازی داخلی یک مغازه‌ی قدیمی و فرسوده، شما و کسب و کارتان را در فضای رقابت حفظ کرده و بعد از پایان فرآیند بازسازی حتی ممکن است به رقیبی بی‌همتا و خاص در محیط اطراف خود، شناخته شوید.

بازسازی و نوسازی موفقیت‌آمیز باعث می‌شود بوتیک شما بین مشتریان و مردم شناخته و مطرح شده و در برندسازی برای کسب و کار خود موفق شوید.

بازسازی مغازه قدیمی
بازسازی مغازه قدیمی

نکات حائز اهمیت در بازسازی مغازه

بازسازی ویترین، اولین قدم

اگر شما یک مغازه‌دار حرفه‌ای باشید حتما این اصطلاح را شنیده‌اید که ویترین یک مغازه در اصل اولین فروشنده‌ی آن مغازه است و قطعا شما اهمیت ویترین و نمای بیرونی یک مغازه را بهتر از هر شخص دیگری می‌دانید. مشتری در اولین مواجهه با ویترین شما در عرض چند ثانیه تصمیم می‌گیرد که پا به داخل بگذارد و یا فرار را بر قرار ترجیح دهد بنابراین برای جذب و تبدیل یک رهگذر عادی به مشتری، نیازمند یک ویترین و نمای بیرونی بسیار چشم‌گیر و فریبنده هستید.

البته لازم به تذکر است منظور از چشم‌گیر بودن یک ویترین حتما شلوغی و عجیب غریب بودن دکوراسیون آن نیست. گاهی ممکن است با چیدمان اصولی و حرفه‌ای چند آیتم، ویترینی منحصربه‌فرد و بی‌همتا خلق کرد.

چند نکته را برای ایجاد ویترینی خاص باید به یاد داشته باشید:

-نورپردازی متناسب با رنگ دکوراسیون و حفظ هارمونی و هماهنگی بین آن‌ها

-متناسب بودن سبک و کاربری مغازه با ویترین

-چیدمان و قرار دادن اجناس در حالت واقعی و کاربردی خود

-رعایت سادگی  و جلوگیری از شلوغ‌کاری و بی‌نظمی در ویترین

بازسازی ساختمان های تجاری و مغازه های قدیمی

جایگاهی دنج برای نشستن بسازید

در هنگام بازسازی مغاز حتما یک نیمکت، صندلی و یا کاناپه‌ی راحتی برای نشستن مشتریان را در فضا بگنجانید. با این کار به مشتریان خود حس در خانه بودن و آرامش داده و اجازه می‌دهید بدون نگرانی از خستگی به خرید و ماجراجویی خود در مغازه‌ی شما ادامه دهند.

احترام به راحتی مشتریان در یاد آن‌ها خواهد ماند و به دست آوردن این تجربه‌ی لذت‌بخش آن‌ها را برای بازگشت دوباره به مغازه و بوتیک شما ترغیب خواهد کرد.

اگر قصد تهیه‌ی یک فضا برای راحتی مشتریان خود دارید بهتر است با در نظر گرفتن همراهان آن‌ها، در نقشه و بودجه‌ی خود تجدیدنظر کنید. در واقع اگر بودجه و فضای کافی در اختیار دارید به شما پیشنهاد می‌دهیم تا جایگاهی حتی در بیرون مغازه یا بوتیک خود درست کنید تا رهگذران عادی نیز از آن استفاده کنند. به این کار به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه کرده و از هزینه کردن نهراسید چرا که شما با اجرای درست این طرح می‌توانید به رهگذران عادی و معمولی نمایی خوب از مغازه و اجناس خود ارائه دهید و آن‌ها را به مشتری خود تبدیل کنید.

لازم به ذکر است برای بویتک‌های کفش و لباس این جایگاه بسیار حیاتی‌تر از باقی بوتیک‌هاست و نیاز به این مکان شدیدتر حس می‌شود؛ در نتیجه نداشتن حتی یک صندلی ساده برای مشتریان، بسیار غیرحرفه‌ای و خطایی بزرگ به نظر می‌رسد.

بازسازی مغازه تجاری و طراحی داخلی آن چگونه انجام می شود؟

بخش اصلی و تقریبا پر هزینه‌ی بازسازی مغازه‌ ها و بازسازی سرقفلی مراکز تجاری، دکوراسیون و طراحی داخلی محیط است. این بازسازی برای مغازه‌های قدیمی پروسه‌‌ای طولانی‌تر اما اثربخش‌تر است.

در این مرحله بازسازی و نوسازی اتاق پرو، کفپوش‌ها، رنگ‌آمیزی دیوارها یا پوشاندن کاغذ دیواری بر آن‌ها، ساخت یا تغییر نوع شلف‌های دیواری، قفسه‌ها و کمدها، قرار دادن آیینه‌های مدرن دیواری، نوسازی و یا تعمیر سرویس بهداشتی و شیرآلات آن، تعمیر و یا نصب تهویه هوای مناسب و جدید، به کار بردن درهای اتوماتیک و مدرن بجای درهای قدیمی و سنگین، خرید یا تغییر مبلمان و نیمکت‌ها و در نهایت نصب سقف‌های کاذب جذاب و چشم‌‌گیر انجام شده و ظاهری فراموش نشدنی برای مغازه شما رقم خواهد زد.

نکته‌ی قابل ذکر در این بخش انجام این فعالیت‌ها، یعنی بازسازی ساختمان و طراحی داخلی یک مغازه یا فروشگاه به دست افراد متخصص و حرفه‌ایست.

در مرحله طراحی دکوراسیون داخلی بازسازی مغازه شما باید اطلاعاتی مانند روانشناسی رنگ‌ها، زیبایی‌شناسی، نورپردازی و … داشته باشید تا بتوانید در دکوراسیون مغازه‌ی خود موفق شده و بهترین نتیجه را به دست بیاورید در نتیجه سپردن کار به دست افراد تحصیل‌کرده‌ی این رشته و متخصص، تصمیم درستی است.

بازسازی مغازه و مراکز تجاری قدیمی ـ معمارخانه شمسه

برقراری امنیت و حفظ سرمایه

بسیاری از صاحبان مغازه‌های قدیمی تصور می‌کنند نصب دزدگیر برای مغازه‌ و یا اجناس خود، کاری غیرضروری و هزینه‌ی اضافیست در حالی که در هر لحظه از زندگی، امکان وقوع خطر برای همه‌ی ما وجود دارد. درنتیجه جلوگیری و پیشگیری از آسیب‌های بعد از این خطرات، نه تنها غیرضروری نیست بلکه کاری عاقلانه و مصلحت‌اندیش می‌باشد. بنابراین بهتر است قبل از دیر شدن در برنامه‌ی بازسازی مغازه‌ خود نصب دزدگیر، درهای ضد سرقت و شیشه‌های نشکن را جای داده و عملی کنید.

فراموش نکنید حفظ جان شما و مشتریان در وهله‌ی اول و بعد اجناس و سرمایه‌ی موجود در مغازه، ارزش هزینه کردن را دارد.

مدت زمان بازسازی مغازه‌  قدیمی

مشخص کردن زمان پایان یک فرآیند بازسازی کاری ساده و آسان نیست اما اگر از افراد متخصص کمک می‌گیرید مسلما یک چشم‌انداز روشن از نتیجه و تاریخ اتمام پروژه به شما خواهند داد.

پروسه‌ی بازسازی یک مغازه‌ی قدیمی مسلما باید فشرده‌تر و کوتاه‌تر از بازسازی یک ساختمان باشد چرا که با هر ساعتی که صرف بازسازی می‌شود، صاحب مغازه مبلغ فروش و سود خود را از دست می‌دهد. بنابراین می‌توانید تصور کنید که طولانی شدن پروسه‌ی بازسازی چقدر به صاحب مغازه ضرر خواهد زد.

به همین دلیل توصیه می‌شود برای بازسازی از متخصصان شرکت‌های معتبر کمک بخواهید و قبل از هرچیزی، پایان فرآیند بازسازی را مطلع شده و بر سر آن توافق کنید تا در آینده به مشکلی برنخورید.

راهکارهای اقتصادی برای بازسازی مغازه قدیمی و سرقفلی

بازسازی مغازه قدیمی و سرقفلی ـ معمارخانه شمسه

دیوارهای مغازه یا پاساژ را با طرح های زیبا و رنگارنگ تزیین کنید

مراکز تجاری و مغازه ها را می توان با هزینه های کم اما به کار گیری از هنرهای به روزی همانند پتینه یا طرح های مدرن زیبا و جذاب کرد. به طوری که پس از بازسازی مغازه قدیمی مشتریان شما چندین برابر شوند. 

فضای داخلی را با شمع‌ها و عودها معطر کنید

در کنار موسیقی، سعی کنید فضای داخل مغازه را همیشه معطر و خوش‌بو نگه دارید. هیچکس دوست ندارد در مکانی پر از انواع بوها مانند بوی غذا و خوراکی‌ها، بوی نم در روزهای بارانی، بوی نامطبوع بدن در روزهای گرم تابستانی و… وقت گذرانده و خرید کند!

دیوار قدرت بسازید

بر اساس تحقیق جالبی در آمریکا، مردم در بدو ورود به یک بوتیک یا فروشگاه، به سمت راست خود نگاه می‌کنند بنابراین به اولین دیوار بعد از ورود در سمت راست هر مغازه‌ای، «دیوار قدرت» گفته می‌شود که در میزان فروش شما نقشی کلیدی و پررنگ دارد.

کم‌هزینه‌ترین بازسازی برای هر صاحب مغازه‌ای، ساخت یک دیوار قدرت و رونمایی از محصولات خاص و ویژه‌ی خود بر آن می‌باشد.

کالاهای جدید، محصولات فصلی و یا کالاهای ضروری و واجب برای هر فرد می‌توانند از گزینه‌های مناسب برای دیوار قدرت باشند.

قانون هرم را فراموش نکنید

درچیدمان ویترین و یا حتی محصولات داخلی یک مغازه، قانون هرم یعنی به کار بردن عدد 3 را فراموش نکنید. از لحاظ روانشناسی این عدد برای ذهن انسان بسیار جذاب و مسحورکننده است. برای جلب توجه بیننده کافیست یک جنس یا کالای بلندتر را در وسط گذاشته و بعد دو کالای کوچک‌تر در اطراف آن قرار دهید. بدین ترتیب نگاه بیننده فوری  به شیء بلندتر و بعد دو طرف آن جذب می‌شود و نوعی لذت به دلیل پیروی از یک الگوی خاص و واحد، به بیننده القاء می‌شود.

از تابلوهای حراج و فروش ویژه استفاده کنید

جلب توجه رهگذران به یک مغازه‌ در مقابل صدها مغازه‌ای که در یک روز دیده و از جلوی آن رد می‌شوند؛ کار آسانی نیست اما تابلوهای «حراج» و «فروش ویژه» این کار را برای صاحبان مغازه بسیار هموارتر کرده‌اند.

برای این تابلوها از نوشته‌های کوتاه و رنگ‌های جذاب می‌توان استفاده کرد. فقط باید توجه داشته باشید که فونت و اندازه‌ی کلمات مناسب را بکار ببرید تا به راحتی برای همگان قابل خواندن باشد.

هزینه بازسازی مغازه

در بسیاری از سایت ها مشاهده می شود که هزینه بازسازی به شکل متری و یا با پارامترهای دیگر درج شده درحالیکه این نحو قیمت دهی به هیچ وجه صحیح نیست. جهت استعلام قیمت باید مواردی همچون نقشه مغازه، نیازهای متقاضی بازسازی و آیتم های دیگری بررسی شود. 

شرکت معمارخانه شمسه جهت تسهیل محاسبه هزینه بازسازی مغازه از متقاضیان دعوت می کند در سامانه معمارخانه شمسه ثبت نام کرده و تصاویر خود را در این سامانه بارگذاری نمایند. 

پرسش و پاسخ

برای دریافت مجوز بازسازی مغازه باید از طریق شهرداری منطقه اقدام کنید اما لازم به ذکر است که برای تغییرات کلی و اساسی همانند تغییر در ستون ها و سقف و دیوار نیاز به دریافت مجوز دارید اما برای اموری همچون رنگ و نقاشی یا تعویض کفپوش ها نیازی به مجوز بازسازی نیست.

بله، وام بازسازی یا جعاله از جمله وام هایی است که هر بانک با قوانین خاص خود در اختیار مشتریان قرار می دهد. 

مقالات مرتبط...

طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه

فوریه 28, 2023 طراحی داخلی, بازسازی ساختمان

طراحی کابینت آشپزخانه برای هر خانه تازه سازی از جمله کارهای مهم و اولیه به

ادامه مطلب
4.6/5 - (5 امتیاز)

3 پاسخ

  1. سلام
    نمای ساختمون تجاری که مغازه من داخلش هست بسیار کهنه و قدیمی شده!
    امکان بازسازی نما ساختمون هم وجود داره براتون؟

    1. سلام و درود
      بله انجام میشه جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روال انجام بازسازی در معمارخانه شمسه با شماره 02633157 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *