ظهور منازل مولد انرژی

ظهور منازل مولد انرژی
فهرست مطالب

خانه ای را تصور کنید که تولید انرژی می کنند و خود نیز حداقل انرژی را مصرف می کنند. تولید انرژی یک چیز است و ساخت منازل چیزی دیگر. اما با طراحی دوباره دیوارها و پنجر های دو جداره می توان تا حدی در مصرف انرژی صرفه جو بود. موضوع این است که چگونه می توان این منازل را از لحاظ بصری زیباتر ساخت و عملکرد آنها را نیز بهتر ساخت. آنچه در ذیل آمده تلاشهای شرکت ArchiBlox Positive House است که در حوزه بهینه سازی انرژی فعالیت دارد.

منازل مولد انرژی چگونه ساخته می شوند؟

پنل های خورشیدی که در پشت بام تعبیه می شود باعث تولید انرژی می شود و دما را نیز تنظیم می کند. دیوارهای کلفت و پنجره های دوجداره نیز به طرز شگرفی انرژی را حفظ می نماید.
شهر Konisgsbrunn آلمان نیز با همکاری بخش علوم کاربردی دانشگاه آگزبرگ ، سازه ای مکعبی شکل در میدان مرکزی شهر ساخه اند تا مردم را به تغییر رویکرد مصرف انرژی شان تشویق کنند.
خانه های هوشمند هوندا نیز منازلی با شکلی معمولی هستند اما مانند پروژه ArchiBlox انرژی مازاد تولید می کنند. این خانه ها بشدت کم مصرفنند اما انرژی زیادی تولید می کنند.
دانشجویان فن‌آوری دانشگاه Delft از یک “روکش” برای کشیدن بر منازل معمولی خبرداده اند که میتواند انرژی را ذخیره سازد. کشور نروژ توانسته دو ساختمان اداری معمولی خود را بدل به تولید کننده انرژی کند و با عایق کاری مناسب و نصب حس گرهای نور و گرما تا 90 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کند. در ضمن استفاده از پنل های خورشیدی نیز بسیار مهم هستند.
44 درصد از گازهای گلخانه ای تولید شده در ایالات متحده (واروپا) توسط منازل و خودروها تولید می شوند. پس جای شگفتی نیست که معماران سعی دارند منازلی احداث کنند که در مصرف انرژی صرفه جوست.
اِسبن آسلوند لانتن که عضو اتاق فکر دانمارک است می گوید: ” توسعه فن آوری های هوشمند مانند گوگل نست (ترموستات های هوشمند) باعث می شوند که مصرف کننده بتواند دمای خانه اش را به راحتی کنترل کند حتی اگر در خانه نباشد و حتی بتواند این تنظیمات مربوط به دما را از پیش تعیین سازد.”
ساخت خانه های مدرن و کم مصرف مشخص است. باید با توجه به ابعاد خانه پنل های خورشیدی را طراحی کرد و زاویه سقف را چنان طراحی کرد که بیشترین انرژی خورشیدی را جذب کند. باید میزان مصرف انرژی را نیز کاهش داد و باید از موادی بازیافتی نیز استفاده کرد.
موضوع دیگر هزینه هاست. هزینه همیشه مهم ترین عامل بوده است. خانه های کم مصرف گران تر از خانه های معمولی تمام می شوند. اما از طرفی دیگر هزینه آب و برق و گاز نیز کاهش خواهد یافت و با تهویه بهتر، هوای داخل خانه نیز بهتر می شود و گاها نور بهتری وارد خانه می گردد.
اما آقای ادواردز از موسسه معماری اسلو بر این عقیده است که این خانه ها لزوما گران تمام نمی شوند، این خانه ها تنها 25 درصد گران تر هستند. ارزان شدن قیمت پنل های خورشیدی نیز بر این موضوع تاثیر گذار هستند. برخی از صاحبان این خانه ها می توانند حتی انرژی مازادشان را بفروشند و حتی خودروهای هیبریدی خود را شارژ کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *